Miodownik

Przepis na najlepszy miodownik, zwany u nas w domu również stefanką. To przepis mojej Teściowej, która robi najlepszy miodownik na świecie, to ciasto pojawia się u nas zawsze na Wigilię i Wielkanoc, jest wyjątkowe, pracochłonne, ale niesamowicie smaczne. W zasadzie mogę powiedzieć, że to jedno z najlepszych ciast. Miodownik to wielowarstwowe ciasto na bazie miodu z kremem budyniowym, idealne.

Na stole wielkanocnym, prócz miodownika, zawsze jest któryś z moich serników, np. idealny sernik z białą czekoladą, a także idealna babka cytrynowa mojego Taty i sernik na krakersach mojej Mamy. To są takie przepisy, które, jeśli jeszcze nie próbowaliście, musicie zrobić. U nas to tradycja i jestem pewna, że ciasta te skradną i Wasze serca. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Wszystkie składniki na blaty miodownikowe wkładam do miski.

Krok 2. Wyrabiam ręką ciasto, w razie potrzeby dodaję trochę mąki, by ciasto odeszło od ręki, ale musi zostać lepkie.

Krok 3. Dzielę na 6 części. Dno tortownicy smaruję tłuszczem, posypuję mąką i rozwałkowuję pierwszy blat. Można i bez tej blaszki, ale tak wychodzą równe. Wstawiam po jednym blacie do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 10–15 minut, aż się zezłoci!

Krok 4. Wyjmuję, początkowo będzie miękki, za chwilę stwardnieje. Tak kolejno postępuję z każdym blatem, nie trzeba jednak każdorazowo smarować blaszki, ale można ją podsypać mąką.

Krok 5. Połowę mleka podgrzewam, drugą połowę mleka na krem mieszam z mąką, mąką ziemniaczaną, cukrem wanilinowym i dodaję to do tego mleka w rondlu. Potem mieszam, podgrzewając, aż zgęstnieje.

Krok 6. Masło ucieram z cukrem pudrem, potem dodaję sok z cytryny, a następnie dodaję po łyżce wystudzonego budyniu i kręcę.

Krok 7. Na pierwszy blat nakładam krem, potem drugi blat i tak do końca. Ostatniego nie smaruję, polewam go polewą z kolejnego kroku.

Krok 8. Wszystkie składniki polewy wkładam do garnka i zagotowuję. Taką polewą smaruję miodownik i całość odstawiam na 2 dni do zmacerowania. Wtedy nie będzie się ruszać, idealnie będzie się kroić i będzie najlepszy! Smacznego.

Miodownik to najlepsze ciasto
Miodownik to najlepsze ciasto
Miodownik to najlepsze ciasto
Miodownik to najlepsze ciasto
Miodownik zwany stefanką, czyli przepis z zeszytu mojej Teściowej, takie zeszyty to prawdziwy skarb!
Miodownik zwany stefanką, czyli przepis z zeszytu mojej Teściowej, takie zeszyty to prawdziwy skarb!
17 marca 2013 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.