Jeszcze nie tak dawno nie przepadałam za masą krówkową czy kruchym ciastem. Ta pierwsza była za słodka, a to drugie… nigdy nie wychodziło jak trzeba. :) Teraz masę krówkową uważam za idealną do słodkich, wielkanocnych mazurków, a kruche ciasto wydaje mi się całkiem proste. A mazurek krówkowy z orzechami jest po prostu pyszny!
Jeśli chodzi o kruche ciasto, to skorzystałam z przepisu Bena Adato. Oglądałam, robiłam, wprowadzałam pewne zmiany i wyszło pysznie. Przygotowałam też dla Was filmik instruktażowy (poniżej), w którym dużo czasu poświęciłam właśnie na kruche ciasto do tego mazurka. Ciasto to, jako mazurkowa baza, jest świetne i, co ważne, zrobienie go nie jest denerwujące. Praca idzie całkiem gładko.
Do wypełniania użyłam masy krówkowej, którą można zrobić samemu z gotowanego, słodzonego mleka, a ostatnio można też dostać gotową w sklepach. Wierzch przyozdobiłam orzechami, a żeby całość nie była zbyt mdła, w środku kryje się dżem. Ja polecam porzeczkowy, ale równie dobrze będzie smakować morelowy. Zrobienie mazurka krówkowego z orzechami nie jest trudne, chociaż wymaga troszkę czasu, ale smak… słodki, pyszny, mniami!
Czas i porcje:
Liczba porcji: niewielki około 25 cm mazurek
Czas: ok. 2 h (czas od rozpoczęcia do gotowego mazurka)
Składniki:
kruche ciasto na spód:
150 g mąki
50 g cukru pudru
50 g masła
15 g zmielonych migdałów
szczypta soli
jajko rozkłócone
wypełnienie:
masa krówkowa (1 puszka, nawet niepełna)
orzechy (garść laskowych, kilka włoskich)
1/3 słoika dżemu (np. porzeczkowego lub morelowego)
plus:
masło do smarowania
kasza manna do wysypania foremki
Przepis krok po kroku:
Krok 1.Odmierzam wszystkie składniki na kruche ciasto.
Krok 2. Wysypuję na blat mąkę, cukier puder i masło. Łyżeczką lub nożem siekam i mieszam, tak, by kawałeczki masła były jak najmniejsze i oprószone mieszanką mąki i pudru.
Krok 3. Teraz dłońmi, a dokładnie końcówkami paluszków, lekko podrzucam ciasto i lekko je ściskam. Nie zagniatam mocno, tylko właśnie delikatnie.
Robię dołek, wbijam jajko, dodaję sól i mączkę migdałową i zagniatam już dokładnie. W razie potrzeby delikatnie podsypuję mąką.
Krok 4. Folię rozkładam na blacie, ciasto rozpłaszczam na kształt koła (potem łatwiej się takie wałkuje) i zawijam w folię. Chowam do lodówki na 45 minut.
Krok 5. Po tym czasie wyjmuję, kładę na oprószonym mąką blacie i wałkuję.
Krok 6. Foremkę smaruję masłem i wysypuję kaszą manną.
Ciasto na wałku (patrz filmik) przenoszę nad foremkę i delikatnie je kładę. Dopasowuję do foremki.
Ciasto przenoszone na wałku nie porwie się tak łatwo i w ogóle to całkiem fajny sposób przenoszenia.
Nadmiar ciasta odcinam wałkiem, przejeżdżając po foremce.
Krok 7. Wkładam folię do pieczenia lub papier do pieczenia, i wysypuję fasolki. To obciążnik, by ciasto sięnie wybrzuszyło i brzegi nie opadły/zawinęły.
Wstawiam do nagrzanego do 200°C piekarnika i piekę 15 minut, potem wyjmuję fasolki z folią i piekę jeszcze 15 minut.
Odstawiam, by ostygło, dopiero wtedy wyjmuję z formy.
Krok 8. Z resztek ciasta wycinam kwiatuszki i piekę około 5 minut w 200°C.
Masę krówkową polecam gotową, ale możecie też zrobić sami – wystarczy mleko zagęszczone słodzone (!) umieścić w garnku z wodą i gotować około 3 h. Otwierajcie puszkę dopiero po wystudzeniu.
Na dno kruchego ciasta wykładam dżem, potem posiekane orzechy, następnie masę krówkową.
Krok 9. Dekoruję orzechami i upieczonymi ze skrawków kwiatuszkami. Gotowe. Smacznego!