Maślane ciasto drożdżowe

Przepyszne, delikatne, maślane ciasto drożdżowe, czyli coś dla wielbicieli drożdżowych wypieków. Dzisiejsza wersja drożdżowego jest niesamowicie maślana i delikatna, wręcz rozpływa się w ustach (co przy drożdżowych ciastach jest pewnym wyzwaniem). Ciasto jest tak delikatne, że trzeba kroić trochę grubsze kawałki, za to w smaku – poezja.

Bardzo lubię ciasta drożdżowe, to na pewno Wam zasmakuje. Z wierzchu posypałam je kruszonką, za to w środku jest pełne rodzynek. Dla mnie idealne! Jeśli zrobicie mniej słodkie to wyjdzie Wam fajny, śniadaniowy drożdżowy chlebek. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże świeże rozpuszczam w mleku, suche można dodać bezpośrednio. Wszystkie składniki prócz masła (!) dodaję do miski. Mieszam.

Krok 2. Wyrabiam. Ciasto jest lepkie, ale im dłużej wyrabiane tym będzie bardziej elastyczne.

Krok 3. Masło roztapiam i dodaję do wyrabianego ciasta stopniowo cały czas wyrabiając ciasto. Będzie trochę się ślizgać, ale wchłonie całe masło.

Krok 4. Wkładam do miski na godzinę wyrastania.

Krok 5. W czasie rośnięcia ciasto powinno zwiększyć dwukrotnie objętość.

Krok 6. Wyjmuję, składam na pół, i wkładam do formy ok. 25 cm. Ponownie odstawiam na ok. 40-50 minut aż wyraźnie wyrośnie.

Krok 7. Wyrośnięte ciasto smaruję rozkłóconym jajkiem i posypuję kruszonką. A kruszonkę robię rozcierając w dłoniach masło, mąkę i cukier puder do uzyskania malutkich kulek. Takie ciasto z kruszonką wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 45 minut do zrumienienia i suchego patyczka. Kroję po wystudzeniu. Smacznego.

Przepyszne maślane ciasto drożdżowe
Przepyszne maślane ciasto drożdżowe
17 kwietnia 2014 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.