Masa makowa

Masę makową kupujecie czy robicie sami? Radzę zrobić ją w domu, to bardzo proste, a taka masa jest smaczna i bez sztucznych dodatków. Przy okazji możecie zrobić masę makową pełną bakalii. Ja właśnie taką masę, w której jest dużo suszonych owoców i orzechów, lubię najbardziej. Wtedy makowiec czy kluski z makiem zyskują na smaku. A że u mnie w domu zawsze na stole gości i jedno, i drugie, to i masę makową staram się przygotować najlepszą.

Mak należy zmielić dwa lub trzy razy, ale podpowiem, że można kupić suchy mak mielony. Pamiętajcie też, że mak można wykorzystać do niektórych ciast bez konieczności mielenia, takie ciasta to piegusek, makowy biszkopt, bułka z makiem.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Zalewam suchy mak gorącą wodą lub mlekiem i odstawiam na minimum 2 godziny lub całą noc.

Krok 2. Siekam orzechy i suszone owoce. Mak mielę 2 lub 3 razy, dodaję orzechy, suszone owoce, rodzynki namaczam i odcedzone dodaję do maku. Dodaję też miód, cukier waniliowy i mieszam. Przed dodaniem do makowca mieszam masę z ubitymi dwoma białkami.

Masa makowa
Masa makowa
22 grudnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.