Przepis na pyszny makowiec na jaglanym spodzie, czyli wegański, bezglutenowy makowiec. Przygotowałam makowiec, który jest alternatywą dla ciasta kruchego, idealny dla wegan, w dodatku prosty do zrobienia. W smaku? Dokładnie taki, jak klasyczny :)
Przepis dopracowywałam, jestem pewna, że będzie Ci smakować. Jest idealny. Makowiec na jaglanym spodzie to jeden z wypieków na nasze święta, bo staram się przygotować w większości potrawy w zdrowszej wersji, ale identyczne, jak tradycyjne. Ot, z mniejszymi wyrzutami sumienia :)
Makowiec na spodzie jaglanym
Czas i porcje:
Liczba porcji: forma 26x30
Czas: 1 godzina
Składniki:
spód kruchy:
180 g kaszy jaglanej + 350 g wody
1/3 szklanka orzechów
2 łyżki mąki jaglanej lub gryczanej
2 łyżki syropu klonowego, z agawy lub innego słodzidła
nadzienie makowe:
2 jabłka
ok. 700-800 g masy makowej
ulubione bakalie (opcja)
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
Moje porady:
masa makowa: jeśli używasz kupnej to będzie to cała puszka, zwróć uwagę czy ma miód jeśli go unikasz. Jeśli chcesz zrobić własną wegańską wersję masy makowej to skorzystaj z tego przepisu, w skrócie składniki:
masa makowa:
ok. 250 g maku suchego
wrzątek do zalania
ok. 250–300 g bakalii (rodzynki, suszone śliwki, morele, orzechy włoskie, migdały, nerkowce)
pół szklanki syropu z agawy
wanilia z jednej laski wanilii
Przepis krok po kroku:
Krok 1. Kaszę jaglaną płuczę, zalewam wodą (ilość podana w składnikach) oraz dodaję szczyptę soli. Gotuję aż wchłonie wodę, pod koniec warto wyłączyć aby nie przypalić, kasz i tak wchłonie płyn.
Krok 2. Dodaję zmielone orzechy i dosładzam, miksuję na "papkę". Do tego dodaję mąkę gryczaną/jaglaną.
Krok 3. Wykładam do formy 26x30 cm wyłożonej papierem do pieczenia ok 2/3 tego "ciasta", oprószam mąką gryczaną (lub inną bezglutenową) i równam (masa jest dość lepka stąd warto posypać i rozprowadzić dłonią). Piekę 15 mnut w 180C.
Krok 4. Masę makową mieszam z jabłkami startymi na tarce, do tego dodaję mąkę ziemniaczaną i ewentualnie więcej bakalii.
Krok 5. Wykładam masę makową na podpieczony spód.
Krok 6. Pozostałą część ciasta rozrzucam na cieście w formie kruszonki, jeśli chcesz sobie ułatwić to możesz je wcześniej lekko zmrozić i zetrzeć na tarce. Takie niemrożone jest dość "luźne" i trzeba zrzucać takie kawałki, ale po zapieczeniu jest super! Piekę w 180C przez 45 minut. Smacznego.
Makowiec na spodzie jaglanymMakowiec na spodzie jaglanym