Makowe warkoczyki drożdżowe

Jedna z lepszych przekąsek, jakie ostatnio jadłam. Makowe warkoczyki drożdżowe to niewielki wypiek, w sam raz do podarowania bliskiej osobie, a także idealny do zabrania na piknik. Te mini bułeczki są wyśmienite zarówno na gorąco, jak i po kilku dniach, gdy lekko stwardnieją. Wtedy smakują dobrze podane ze szklanką mleka. :)

Z tej porcji wychodzi 8 dość długich warkoczyków, ale to pewnie okaże się za mało, bo na stole robią furorę. Jeśli lubicie takie bułeczki do skubania, wybieracie się na piknik lub chcecie zrobić coś smacznego dla bliskiej osoby, to polecam te makowe warkoczyki drożdżowe.

Z takich małych łakoci na prezent możecie zrobić też ciasteczka ciasteczka z lawendą oraz najlepsze kokosanki. Zerknijcie też na bułki ZOO. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do miski wsypuję mąkę, dodaję wodę, tłuszcz, drożdże, sól i mak. Drożdże instant można wrzucić bezpośrednio do miski, a świeże trzeba rozpuścić wcześniej w wodzie i dopiero wymieszane dodać. Mak dodaję suchy.

Krok 2. Zagniatam ciasto, aż będzie elastyczne. Z wierzchu smaruję oliwą lub olejem i wkładam do miski na godzinę wyrastania.

Krok 3. W tym czasie ciasto powinno zwiększyć dwukrotnie objętość.

Krok 4. Wyjmuję z miski i dzielę na 8 części, a potem każdą z ośmiu na trzy.

Krok 5. Te małe kawałki toczę partiami na wałeczki. Zlepiam u góry i zaplatam warkoczyk.

Krok 6. Odkładam, by podrosły przez 20–30 minut.

Krok 7. Smaruję rozkłóconym jajkiem i wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika. Piekę ok. 10–12 minut, aż się zrumienią. Smacznego. :)

Makowe warkoczyki drożdżowe
Makowe warkoczyki drożdżowe
30 maja 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.