Makaron cienki

Makaron domowy, cienki, idealny na przykład do rosołu. Jego zrobienie wymaga niewiele czasu, ale przydaje się do tego chociażby prosta maszynka, która ułatwia wałkowanie, a potem cięcie makaronu na wąskie paseczki.

Gdybym miała ciąć nożem, zajęłoby to więcej czasu, a tak korbka w ruch i mam domowy cienki makaron, a potem zostaje już tylko ugotować i zajadać się ze smakiem. Z podanej ilości składników wychodzi porcja dla 2–3 osób, jeśli szukacie proporcji na więcej, to polecam przepis na domowe tagliatelle.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Mąkę wysypuję na blat, wbijam jajko w dołek w mące i daję na początek 1 łyżkę wody. Zagniatam.

Krok 2. W trakcie zagniatania dodaję ewentualnie drugą łyżkę wody, czasem też trzecią (tu dużo zależy od wielkości jajka, jak jajko było S to pewnie 3 łyżki, a jak L to 1–2). Ciasto będzie dość ścisłe i jak dla mnie trudne do ugniatania, ale takie ma być.

Krok 3. Dzielę na mniejsze kawałki i podsypuję mąką. Następnie każdy kawałek przepuszczam przez praskę (można też wałkiem, ale to trwa dłużej). Przepuszczam, aż do najmniejszej grubości.

Krok 4. Teraz przepuszczam cienkie płaty ciasta przez nakładkę tnącą do makaronu. Można też ciąć ręcznie, ale taka maszynka bardzo ułatwia przygotowanie cieniutkiego makaronu.

Krok 5. Gotowe. :) Teraz tylko ugotować i już. Wystarczy kilka minut (2–3) w osolonym wrzątku, to bardzo cienki makaronik. Smacznego.

Makaron domowy
Makaron domowy
20 kwietnia 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.