Lukier do dekoracji cupcakes

Buttercream. Frosting. Frost a cake. Amerykanie szaleją na punkcie cupcakes, a Wy coraz częściej pytacie o to, jak udekorować babeczki i czy pokazywany przeze mnie lukier plastyczny nadaje się do tego. Owszem, nadaje, ale tak naprawdę lukier do dekoracji cupcakes to lukier na bazie masła, taki krem maślany z dużą ilością cukru pudru (w końcu to lukier). Jest słodki, ale daje nieograniczone możliwości dekoracji. Wszystko zależy od Waszej pomysłowości.

Dzisiejszy lukier jest idealny do dekoracji cupcakes (polecam przepis na klasyczne cupcakes), muffinów, babeczek, tortów, rolad itd. Jest rewelacyjny i możecie go przygotować w kilka chwil. :) W dodatku lukier możecie dowolnie barwić barwnikami spożywczymi lub naturalnymi (np. sokami). Możecie też go aromatyzować różnymi dodatkami, tak jak krem, dodając troszkę dżemu, kakao czy zmiksowanych owoców. Wszystko zależy od tego, jakie babeczki czy tort chcecie ozdobić.

Przepis na lukier do dekoracji cupcakes jest w wersji podstawowej, czyli waniliowej. Udekorowane babeczki czy torty proponuję trzymać w lodówce (lukier szybko tam zastyga), a przynajmniej schłodzić kilka minut przed podaniem. Ale nie ma przeciwwskazań, by zostały w temperaturze pokojowej, lukier i tak wyschnie. Na pewno dekoracje się nie „rozjadą”, możecie też babeczki spokojnie przewieźć na drugi koniec kraju i wręczyć bliskiej osobie zamiast kwiatów. :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do miski wkładam masło w temperaturze pokojowej (!). Dodaję cukier puder (najpierw część) i cukier z wanilią, i miksuję, aż masło zacznie być puszyste. Potem dodaję znowu cukier puder i ok. 1–2 łyżki mleka, i miksuję. I ponownie dodaję cukier puder i odrobinę mleka, i miksuję, aż do uzyskania gęstego, gładkiego kremu. Cukier puder można dodać cały za jednym razem, ale dodając stopniowo, moim zdaniem, łatwiej jest ten lukier przygotować. Mleko nie jest składnikiem obowiązkowym, ale moim zdaniem krem jest gładszy.

Krok 2. Gotowy krem przekładam do rękawa cukierniczego, woreczka lub szprycy i dekoruję babeczki. :) Udekorowane babeczki można, ale nie trzeba, schować do lodówki.

Lukier do ozdoby babeczek
Lukier do ozdoby babeczek
24 października 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.