Lody waniliowe

Pyszne, domowe lody waniliowe, po prostu rewelacja. Delikatne, o pysznym aromacie wanilii, z naturalnymi, czarnymi waniliowymi mini piegami. A przepis prosto z książki „Jajka” Michela Rouxa – jak dla mnie, super.

Te lody waniliowe oparte są o klasyczny krem angielski, który z przyjemnością wyjadałam z rondelka (nawet miałam pewne obawy, czy zostanie do lodów :). Do tego doszła gęsta śmietana i w zasadzie gotowe. Gorąco zapraszam Was na lody waniliowe, które są po stokroć lepsze niż te kupne. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Mleko gotuję z 2/3 cukru i ziarenkami laski wanilii. Wrzucam też resztę wanilii, aby był mocniejszy aromat. Po zagotowaniu ją wyjmuję.

Krok 2. Żółtka ubijam na jasną masę z resztą cukru.

Krok 3. Gorące mleko wlewam do żółtek i cały czas mieszam, a następnie przelewam z powrotem do rondelka i podgrzewam, aż zgęstnieje. Uważajcie, by się nie zagotowało! Jeśli dopuścicie do zagotowania, to się zwarzy, dlatego lepiej dłużej na niewielkim ogniu, niż za szybko. Gdy ostygnie, mieszam ze śmietaną, a potem chłodzę w lodówce.

Krok 4. Chłodną masę wlewam do maszyny do lodów i kręcę do uzyskania gęstej masy. Jeśli jest za mało zmrożona, to wstawiam w plastikowym pojemniku do zamrażarki. Lody można zrobić też bez maszyny, po prostu na tym pierwszy etapie zamrażania trzeba lody wyjmować co godzinę z lodówki i mieszać, dzięki temu unikniecie tworzenia się kryształków wody. Smacznego. :)

Lody waniliowe
Lody waniliowe
31 lipca 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.