Lemon curd

Lemon curd robię w niewielkich ilościach wtedy, kiedy potrzebuję coś nadziać czy przełożyć cytrynową masą. Jest lekki, orzeźwiający i robi się go stosunkowo szybko. Oczywiście można też traktować go jako smarowidło na kanapeczki, ale u mnie raczej wykorzystywany jest do słodkości.

Dla tych, co nie znają, dodam, że lemon curd ma konsystencję dość gęstą, smakuje słodką cytrynową skórką chociaż jest dosyć kwaskowaty. Np. z biszkoptami tworzy superduet i jest idealny na szybki deser do czarnej herbaty.

PS. Wiem, że są przepisy też na samych żółtkach, nigdy nie zastanawiałam się, który jest tym „właściwszym”, ja robię ten, który znam (z wykorzystaniem całych jaj), dla mnie prostszy, bo nie muszę kombinować, co zrobić z białkami. ;-)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Ścieram skórkę z cytryn, wyciskam sok do miseczki.

Krok 2. Do rondelka wbijam jajka i roztrzepuję widelcem, dodaję masło, cukier, sok z cytryn i startą skórkę i wstawiam na malutki ogień. Pilnuję i mieszam, by nie powstały grudki, te które się zrobią, staram się rozcierać na bieżąco. Gdy już jest dosyć gęste i po przejechaniu łyżką widać dno przez chwilkę, to przekładam do słoiczka, i gdy przestygnie, wkładam do lodówki (tam jeszcze zrobi się bardziej gęsty). Można trzymać kilka dni.

Lemon curd
Lemon curd
17 listopada 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.