Purée kalafiorowe
Rewelacyjna alternatywa dla klasycznego purée z ziemniaków, czyli smaczne purée kalafiorowe. Takie małe danie jest wskazane np. w diecie South Beach, do tego można podać chude mięso (np. kurczaka z papryką) i sycący obiad gotowy.
Blog kulinarny Pauliny Stępień
Przepisy na małe dania, na niewiele "co nie co". Na dżemy i konfitury, pieczywo, ale również na małe śniadanie czy kolację. W tym dziale zebrałam wszystkie małe danka, bez których kuchnia nie byłaby pełna smaków.
Rewelacyjna alternatywa dla klasycznego purée z ziemniaków, czyli smaczne purée kalafiorowe. Takie małe danie jest wskazane np. w diecie South Beach, do tego można podać chude mięso (np. kurczaka z papryką) i sycący obiad gotowy.
Zachęcam do przygotowania smacznej przekąski, czyli plasterków melona podanych z szynką parmeńską i serem camembert. Smaczne i sycące. Takie carpaccio z melona jest świetne nie tylko jako przystawka, ale sprawdza się także jako małe co nieco do podjadania podczas oglądania filmu (zamiast nachosów z guacamole).
Rewelacyjny dip szpinakowy, który stanowi fantastyczny dodatek do makaronów, jak również chipsów. Sos ten przygotowałam na bazie świeżego szpinaku i uważam, że jest o wiele smaczniejszy niż na bazie mrożonego. Idealnie komponuje się z makaronem (polecam podać podobnie jak makaron z pesto groszkowym).
Groszek ptysiowy jest dość pracochłonny, ale jednocześnie wcale nie jest trudno go przygotować w domu. Na pewno jest smaczniejszy niż kupny. Ja groszek ptysiowy lubię podawać do zupy (szczególnie tych zup a’la krem). Najbardziej smakuje mi z kremem szpinakowym i zupą paprykową.
Pomysł na wykorzystanie ziemniaków, które zostały z poprzedniego dnia. Ziemniaczane kulki są miękkie i smaczne, trzeba jednak uważać podczas obsmażania, aby zbytnio nie nasiąkły tłuszczem. Do środka każdej kulki, podobnie jak przy rewelacyjnych kulkach ryżowych, możecie włożyć kawałek żółtego sera.
Rewelacyjna domowa kiełbasa słoikowa, która w smaku przypomina mielonkę. Jest pyszna, a co ważne, bez dodatków, jedynie czosnek i przyprawy. Przepis na tę kiełbasę podała Asia na naszym kotletowym forum (przepis wyróżniony w Miesiącu Luty), gorąco Was zachęcam do poczytania dyskusji na ten temat, kolejne osoby już robiły tę kiełbasę i wszystkie są zachwycone. ;-)
Pomysł prosty, ale takie roladki z szynki wyglądają świetnie na świątecznym stole i zawsze cieszą się popularnością wśród gości. Prawie tak dużą, jak różnorodnie faszerowane jajka. Przygotowanie zajmuje niewiele czasu, co na pewno jest ogromnym plusem podczas świątecznych przygotowań.
Na stole świątecznym nie może zabraknąć domowych wędlin i pieczeni. Polecam Wam delikatną galantynę z kurczaka z boczkiem, która będzie świetnym urozmaiceniem domowych pasztetów i szynek. Jest delikatna, a „smaczku” dodaje jej boczek i suszone pomidory.
Rewelacyjny dodatek do jajek (również jajek faszerowanych) i ryb, czyli pyszny sos tatarski. Oczywiście, możecie kupić gotowy, ale przygotowanie go zajmie Wam góra pięć minut, a smakuje pysznie.
Takie galaretki są delikatniejsze i chudsze niż te przygotowane na nóżkach wieprzowych. Galaretki z kurczakiem usztywnione są żelatyną, ale bardzo smaczne i aromatyczne. Możecie je przygotować w kokilkach lub mniejszych silikonowych foremkach.
Świetny pomysł, by zaskoczyć gości – serowe ruloniki nori. Na pierwszy rzut oka przypominają troszkę sushi, ale nie mają z nimi nic wspólnego. Nadzienie jest na bazie twarożku (można użyć zmielonego twarogu albo mieszanki kilku, ja wykorzystałam też fetę sałatkową). W środku są rzodkiewki i ogórek, ale możecie dodać np. marchewkę.
Delikatny pasztet drobiowy to u nas obowiązkowa pozycja na świątecznym stole. Pasztet z mięsa wyłącznie drobiowego jest delikatniejszy i chudszy niż klasyczny z mięs mieszanych. Taki pasztet z kurczaka możecie przygotować w klasycznej podłużnej formie albo w małych foremkach.
Jeśli macie ochotę na coś pysznego, to polecam serowe fondue. Gorący ser rozpuszczony w rondelku z dodatkiem wina i śmietany kremówki, a dodatkowo smacznie doprawiony. Ja serowe fondue najlepiej lubię z chrupiącymi nachosami. Taki duet smakuje mi niemal tak bardzo, jak nachosy z guacamole.
Przygotowanie twarogu naprawdę nie jest trudne, a taki twarożek ma zupełnie inny smak. W dodatku możecie sami decydować, czy wolicie bardziej słodki i delikatny, czy kwaskowaty, dodając odpowiednio więcej zsiadłego mleka. Domowy twaróg jest również idealny do serników. Jeśli tam, gdzie mieszkacie, macie problem ze zdobyciem prawdziwego twarogu, to radzę skorzystać właśnie z tego prostego przepisu.
Dalszy ciąg przepisów na słodkości bez dodatku cukru, dzisiaj czas na dżem z suszonych owoców. Oczywiście słodki, ale ma tylko cukier z owoców, nic ponad to. Jest bardzo smaczny, dobry zarówno na kanapki (polecam szczególnie z razowym chlebem – bomba!), ale również, a może przede wszystkim, jest to świetna baza do mazurków.
Bardzo smaczna domowa pieczeń na pograniczu wędliny i pasztetu. Galantyna z bakaliami ma delikatny smak, przygotowałam ją z mięsa wołowo-wieprzowego, ale z powodzeniem możecie je zastąpić mięsem drobiowym czy cielęcym. Bardzo lubię dodatek orzechów do mięsa i tutaj również zarówno orzechy, jak i suszone owoce sprawdziły się wyśmienicie. Zdecydowanie to jedna z najlepszych galantyn.