Chleby

Strona 5 z 10

Chleb pieczony w domu jest pyszny. Nie potrzeba maszyny, wystarczy piekarnik. Piekę domowy chleb drożdżowy jak i chleb na zakwasie, w tym dziele znajdziecie przepisy na chleby.

Chleb z otrębami

Smaczny chleb bez dodatków, przygotowany z mąki pszennej, ale dzięki otrębom przypomina w smaku chleb razowy. Taki chleb z otrębami możecie przygotować zarówno w maszynie do chleba, jak i w piekarniku (podaję dwie wersje). Jest to taki klasyczny chleb na kanapki.

Chleb klasyczny

Tym razem przepis na najbardziej klasyczny chleb, jaki tylko możecie sobie wyobrazić. :) To chleb z mieszanki mąk chlebowych (typ mąki). Wykorzystałam gotową mieszankę chlebową, co przyspieszyło pracę, ale taki sam efekt osiągniecie, mieszając mąkę pszenną chlebową z żytnią i orkiszową.

Chleb z bananami na zakwasie

Pyszny chleb z bananami na zakwasie, miękki, pachnący, mocno kleisty za sprawą bananów. Jest lekko słodki, sycący i… bardzo nam posmakował! To świetny chleb na śniadanie.

Podstawowy chleb z maszyny

Często prosicie o przepisy na chleby z maszyny, obiecuję, że na pewno się pojawią, tak samo, jak i porady dotyczące wyboru automatu do chleba (właśnie testujemy kilka) i cała masa innych porad z tym związana. A na dobry początek przepis podstawowy na prosty, zwykły chleb z maszyny.

Gdzie kupić mąkę wyższych typów

Zgodnie z Waszą prośbą przygotowałam spis sklepów, w których można dostać mąkę wyższych typów (typy mąki – co to znaczy). Często zadajecie pytanie, gdzie można kupić mąkę razową, chlebową, pszenną 750 itd. Na podstawie moich poszukiwań, a także z pomocą producenta mąki Młyny Wodne powstała poniższa lista. Będę wdzięczna, jeśli w komentarzach będziecie dopisywać własne źródła. Co jakiś czas będę aktualizować tę listę i myślę, że powstanie nam fajna baza.

Chleb z cebulą

Rewelacyjny chleb z cebulą, idealny na śniadanie. Zrobiłam ten chleb na drożdżach, z wykorzystaniem mąki pszennej chlebowej, ale możecie równie dobrze zrobić go na zakwasie. Jeśli chodzi o mąkę, to polecam właśnie chlebową, bo chleb ma świetną strukturę, a smakuje pysznie.

Chleb z prażonymi pestkami dyni

Prosty domowy chleb na drożdżach z dodatkiem pestek dyni. Taki klasyczny, bez udziwnień, bardzo dobry. Ziarna dyni trzeba wcześniej uprażyć, wtedy chleb będzie zdecydowanie smaczniejszy.

Orkiszowy chleb daktylowy

Lekko słodki chleb na drożdżach z dodatkiem suszonych daktyli. To troszkę świąteczne pieczywo, które możecie zaserwować podczas Bożego Narodzenia. Idealny na kanapki. Orkiszowy chleb daktylowy jest miękki i trzyma świeżość przez kilka dni.

Bułeczki w kształcie choinki

Pycha! Bułeczki w kształcie choinki, idealne na śniadanie, troszkę przypominające moje ulubione puszyste, a troszkę obwarzanki (te miękkie). Ciasto drożdżowe zrobiłam szybko, jest dość klasyczne, za to kształt całkiem świąteczny. Każdą bułeczkę udekorowałam kminkiem, makiem i siemieniem lnianym, a na łodyżce związałam kokardę.

Orkiszowy chleb z kolendrą

Smaczny chleb orkiszowy na zakwasie. Jego przygotowanie jest proste, wyjątkowo nie trzeba nastawiać zaczynu, o ile macie dobrze dokarmiony zakwas. Dodatek kolendry nadaje mu fajnego smaku, a zapach, który wydobywa się podczas pieczenia, naprawdę pobudza ślinianki. :)

Chałka z rodzynkami

Bardzo lubię chałkę. To chyba jeden z moich ulubionych rodzajów pieczywa. Troszkę na granicy ciasta, ale traktuję to jako atut. Tym razem zrobiłam chałkę z rodzynkami i nutą kardamonu, dzięki temu jest bardziej świąteczna. Może robić za pieczywo na śniadanie, ale jak dodacie więcej cukru, to będzie świetnym ciastem drożdżowym na świątecznym stole.

Chleb orkiszowy z orzechami

Dzisiejszy chleb jest na drożdżach, upieczony z mąki orkiszowej chlebowej z dodatkiem moich ulubionych orzechów laskowych. Dzięki mące chlebowej, w dodatku orkiszowej, ma zupełnie inny smak niż trochę podobny do niego chleb pszenny z otrębami.

Chleb mieszany na zakwasie

Sycący i smaczny chleb mieszany na zakwasie. Jest tu i mąka pszenna, i żytnia, i otręby, chleb jest znacznie ciemniejszy niż chleb polski, ale troszkę go przypomina.

Chleb pszenny z otrębami

Dzisiaj prosty chleb zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych domowych piekarzy. Chleb jest drożdżowy, ale jego najważniejszą cechą są składniki. Mąka pszenna i otręby pszenne, czyli prostota. Nie możecie już się wykręcić, że nie ma mąki o danym typie w pobliskim sklepie. :) Wartością tego chleba są otręby, które w zasadzie można dostać bez problemu (jak nie pszenne, to owsiane – można zastąpić), tak samo zwykłą mąkę. :) I w ten sposób, chciałabym Was gorąco zachęcić do upieczenia tego otrębowego chleba. :)

Chleb z burakiem i kminkiem

Super chlebek. Bardzo sycący, kolorowy, a co najważniejsze – smaczny. Chleb z burakiem i kminkiem upiekłam na bazie mąki pszennej chlebowej, jest dzięki temu bardziej sycący. Swój kolor zawdzięcza dodatkowi buraka, a smaku dodaje mu kminek.

Bagietka orkiszowa

Zapraszam Was na pyszne pieczywo domowe, tym razem bagietka orkiszowa, w dodatku z mąki orkiszowej chlebowej. Jest bardziej sycąca niż zwykła bagietka, mniej puszysta, ale to nie jest jej wada, wręcz przeciwnie. Wystarczy mniej zjeść, by poczuć sytość.