ABC gotowania

Strona 16 z 17

Podstawy sztuki kulinarnej, ale nie tylko. ABC gotowania, to dział, nie tylko dla początkujących, ale dla każdego, kto chce więcej wiedzieć o kuchni i jej tajnikach. To moje "patenty" i odpowiedzi na różne pytania, to też Wasze dobre rady, które przecież każdy ma.

Lato to czas owoców i warzyw, warto chociaż część z nich przerobić na przetwory. I nawet jeśli nie zamierzacie zapełniać słoikami całej spiżarki, to nawet niewielka ich ilość potrafi poprawić humor, kiedy będzie już zimno za oknem.

U mnie w domu jakoś nigdy nie robiło się jajek w koszulce. Były jajka sadzone, na miękko czy twardo, ale w koszulce jakoś nie. A szkoda, bo są bardzo smaczne. :) I wcale nie takie trudne do zrobienia.

W pieczeniu chleba bardzo ważna jest temperatura wypieku. Ja swoje chleby piekę w zwykłym piekarniku, chociaż marzy mi się piec chlebowy. :) Ale póki co piekarnik sprawdza się świetnie. Przepisy, które Wam podaję, staram się dopracować jak najlepiej, również jeśli chodzi o czas czy temperaturę pieczenia. Ale chcę Was zachęcić do eksperymentów, a może i własnych ulepszeń, więc postanowiłam zebrać swoje doświadczenie i podzielić się nimi z Wami.

Często zadajecie mi pytanie, ile chleb ma wyrastać, aby był dobry. Postaram się jak najlepiej opisać, jak to wygląda u mnie.
Po pierwsze, wiele zależy od tego, czy jest to chleb na zakwasie czy na drożdżach – ich czas wyrastania bywa różny. Te na drożdżach oczywiście szybciej wyrastają, a te na zakwasie wymagają odrobinę więcej cierpliwości.

Dekorowanie tortów wcale nie jest trudne. Znacie już lukier plastyczny, a tym razem pokażę Wam, jak zrobić masę marshmallows, o którą wiele razy prosiliście mnie na „liście życzeń”. Jest to masa ze znanych pianek marshmallows, zazwyczaj biało-różowych, ale radzę robić ją z białych. Chyba, że dekoracja tortu ma być niebieska czy różowa, to wtedy śmiało sięgajcie po kolorowe.

Za każdym razem, kiedy kupujemy masło w sklepie, spędzamy sporo czasu przy półce, głównie na czytaniu etykiet. Ale warto je czytać, bo różne ważne informacje można tam znaleźć. Prawdziwe masło powinno składać się z przynajmniej 82% tłuszczu mlecznego. Mlecznego, bo prawdziwe masło powinno być z mleka krowiego. Dzisiaj chciałabym Wam podpowiedzieć, na co zwracać uwagę, kupując masło.

Niektórzy je uwielbiają, inni nie mogą się do nich przekonać, a ja poznałam je nie tak dawno i eksperymentuję, co by tu jeszcze z nimi zrobić. Szparagi, bo o nich mówię, są świetnym dodatkiem do potraw, ale mogą też stanowić samodzielne danie.

Pamiętam, że kiedyś zupełnie nie znałam szparagów i nie wiedziałam, jak się do nich zabrać. Jak przygotować szparagi?! To wcale nie jest trudne, dzisiaj chcę Wam pokazać, jak obieram szparagi, jak je przygotowuję, by były smaczne.

Rabarbar to warzywo troszkę zapomniane, a przecież pyszne. Pojawia się na straganach wiosną i jest świetny do wypieków i napojów. To także bogate źródło żelaza, ale jednocześnie niekorzystnego kwasu szczawiowego.

Do pieczenia chleba na zakwasie można używać zakwasu żytniego jak również pszennego. Czym się różnią? Jak zrobić zakwas pszenny? Postaram się w kilku słowach to objaśnić na podstawie swoich doświadczeń.

Mąka jest chyba najważniejszym składnikiem chleba, ale nie tylko, w końcu kuchnia polska jest dość mączna. Mąka jest w każdym domu, jednak nie każdy sięga po inną niż taka klasyczna „biała” do wypieków. W sklepach najczęściej można spotkać mąki pszenne typu 450 czy 500, chociaż już bywa z tym lepiej i coraz łatwiej znaleźć mąki razowe (zarówno pszenne, jak i żytnie), chlebowe itp. Dzisiaj przedstawię krótko, jakie są rodzaje i typy mąk, skupiając się na tych najpopularniejszych.

Hydracja – to pojęcie na początku wydawało mi się dosyć mgliste, ale to po prostu stosunek wody do mąki w roztworze. Możemy oceniać hydrację ciasta chlebowego, zakwasu czy zaczynu, bo wszystkie one zawierają wodę i mąkę.

Zawsze chciałam piec w domu chleb, jednak przez długi czas wydawało się mi się to trudne. Wtedy zamarzyła mi się maszyna do pieczenia chleba. Przez kilka miesięcy marzyłam o takiej maszynie, aż w końcu postanowiłam zrobić chleb w piekarniku. I od tamtej pory piekę chleb w domu, mniej więcej raz na dwa, trzy dni. A dzisiaj pokażę Wam, moim zdaniem najważniejsze, przybory piekarza (domowego oczywiście :)).