ABC gotowania

Strona 15 z 17

Podstawy sztuki kulinarnej, ale nie tylko. ABC gotowania, to dział, nie tylko dla początkujących, ale dla każdego, kto chce więcej wiedzieć o kuchni i jej tajnikach. To moje "patenty" i odpowiedzi na różne pytania, to też Wasze dobre rady, które przecież każdy ma.

Automat do pieczenia chleba – jak wybrać

Kolejny poradnik z serii „jak kupować”, tym razem przyjrzeliśmy się automatom do wypieku chleba. Oczywiście trudno powiedzieć, który jest najlepszy, bo każdy z Was może mieć inne potrzeby. Jednak skoro przetestowaliśmy kilkanaście automatów do wypieku chleba, to podzielę się uwagami. Mam nadzieję, że ułatwi to Wam wybór albo zmotywuje do wypieku chleba w piekarniku. Zachęcam też Was do wpisywania własnych odczuć.

Ciasto francuskie – krok po kroku

Zachęcam Was do przygotowania własnego ciasta francuskiego. Daje niesamowite możliwości, a nie jest takie trudne, raczej po prostu wymaga cierpliwości. Przygotowałam krótki instruktaż, jak zrobić ciasto francuskie – krok po kroku.

Bulion. Wywar warzywny i mięsny

Jeśli w przepisie widzicie „dodaj bulion” lub „dodaj wywar warzywny lub mięsny”, to zamiast przygotowywać taki z kostki lub podpierać się gotowymi, lepiej zrobić go samemu. Wywar można też zrobić na zapas i zamrozić. Każda zupa przygotowana na domowym wywarze jest o wiele smaczniejsza. :)

Podstawowe przybory w kuchni

Obiecałam już dawno temu, że napiszę, jakie sprzęty są najważniejsze w kuchni. Takie podstawowe, bez których nie wyobrażam sobie gotowania. To też sprzęty, które polecam na start, przy urządzaniu mieszkania. Kiedy sami urządzaliśmy swoje „m”, to chętnie przeczytałabym taki krótki artykuł. :) Przy okazji, sami zobaczycie, że aby gotować, wcale nie trzeba mieć kuchni a’la robot, wystarczy kilka przyborów kuchennych i można ugotować wszystko.

Gdzie kupić mąkę wyższych typów

Zgodnie z Waszą prośbą przygotowałam spis sklepów, w których można dostać mąkę wyższych typów (typy mąki – co to znaczy). Często zadajecie pytanie, gdzie można kupić mąkę razową, chlebową, pszenną 750 itd. Na podstawie moich poszukiwań, a także z pomocą producenta mąki Młyny Wodne powstała poniższa lista. Będę wdzięczna, jeśli w komentarzach będziecie dopisywać własne źródła. Co jakiś czas będę aktualizować tę listę i myślę, że powstanie nam fajna baza.

Menu na Sylwestra

Nie wiecie, co przygotować na Sylwestra? To mam dla Was kilka pomysłów! Przeglądając sylwestrowe menu różnych lokali, niejednokrotnie odniosłam wrażenie, że wypisane tam potrawy mają niecodzienny charakter. Ale po bliższym przyjrzeniu się, okazuje się, że wszystkie można przygotować w domu. A to dlatego, że za „zaczarowanymi” nazwami kryją się całkiem proste dania. Proste, ale smaczne.

Tajska czerwona pasta curry

Dzisiaj zabieram Was w aromatyczną podróż. Przygotujemy czerwoną pastę curry, bardzo aromatyczną i ostrą, a przede wszystkim bardzo smaczną. Oczywiście, taką pastę możecie kupić w sklepie, warto jednak chociaż wiedzieć, co wchodzi w jej skład, a jeśli macie chwilę, to radzę też zrobić taką pastę w domu.

Jak złożyć serwetkę w wachlarz

To jest mój ulubiony sposób składania serwetek. Kiedyś podpatrzyłam go na jednym przyjęciu i niesamowicie przypadł mi do gustu. Złożenie serwetki w wachlarz wcale nie jest trudne. Świetnie nadają się do tego serwetki papierowe lub sztywniejsze materiałowe. Serwetki mogą być wzorzyste i pstrokate, a całość będzie wyglądać bardzo ładnie. Zachęcam Was do złożenia serwetek w taki właśnie sposób.

Jak składać serwetkę w strelicję

Strelicja to kwiat, który jest bardzo efektowny, a ta serwetka właśnie go przypomina. Chociaż mi przypomina też gałązkę choinki. :) Serwetka złożona w strelicję będzie świetną ozdobą na świątecznym stole, a jej złożenie nie zajmie Wam wiele czasu.

Jak złożyć serwetkę w gwiazdkę

Dzisiaj złożymy serwetkę w gwiazdkę. Idealna na przyjęcie rodzinne, nie tylko w czasie świąt. Na środku tak złożonej serwetki ułożyłam pierniczki. Myślę, że taka dekoracja spodoba się i gościom, i domownikom.

Jak złożyć serwetkę w choinkę

Przygotowałam dla Was krótki kurs składania serwetki w kształt choinki. To świetna dekoracja na świąteczny stół. Tak złożona serwetka będzie pasować na przykład na stół tradycyjny, w kolorach czerwieni i zieleni.

Jak lepić pierogi

Zebrałam w jednym miejscu wszystko, co musicie wiedzieć o robieniu pierogów. Przygotowanie pierogów nie jest trudne, a może nasz krótki przewodnik zachęci Was do zrobienia własnych. Mam kilka sposobów na ciasto pierogowe, ulubione farsze do pierogów i sposoby lepienia pierogów. Jeśli Wy macie swoje własne, to koniecznie się nimi podzielcie. :)

Na czym smażyć

Dzisiaj wraz z dietetykiem przygotowaliśmy krótki artykuł o smażeniu. Zbliżają się święta, na stole pojawią się moje ulubione odsmażane pierogi wigilijne z kapustą i grzybami, rybka z patelni itd., dlatego myślę, że temat jest na czasie. :)

Tłuszcze w spreju OLI-OLI – warto czy nie?

Dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję mieszanek tłuszczowych w aerozolu. Upraszczając, są to oleje w spreju o różnych smakach i przeznaczeniach: rzepakowy, oliwka, o smaku masła, a także do pieczenia ciast. Dyskusja o OLI-OLI rozpoczęła się u nas na forum i tak, jak obiecałam, przygotowałam krótki „kotletowy” opis, a do oceny zapraszam przede wszystkim Was. :)