ABC gotowania

Strona 11 z 17

Podstawy sztuki kulinarnej, ale nie tylko. ABC gotowania, to dział, nie tylko dla początkujących, ale dla każdego, kto chce więcej wiedzieć o kuchni i jej tajnikach. To moje "patenty" i odpowiedzi na różne pytania, to też Wasze dobre rady, które przecież każdy ma.

Soffritto – włoska warzywna zasmażka

Baza wielu włoskich przepisów.To na bazie soffritto przygotujecie ragu alla bolognese oraz flaczki czy pyszną zupę warzywną. Warzywa za soffritto możecie zetrzeć lub drobno posiekać a potem wystarczy podsmażyć. Takie podsmażone warzywa są jak przyprawa, dodają fantastycznego aromatu.

Risotto

Uwielbiam risotto, choć wbrew pozorom, trzeba poświęcić mu odrobinę czasu. Oczywiście, można iść na skróty, ja też tak robiłam, ale odkąd spróbowałam risotto przygotowanego na spokojnie, z dolewanym po jednej łyżce gorącym, domowym bulionem, to nie chcę robić inaczej. To takie slow food. Ze wszystkich książek o włoskiej kuchni (także Jamiego Olivera), a także od wszystkich spotkanych Włochów dowiecie się, że risotto można nawet zrobić na gotowym bulionie (oczywiście nie tym z kostki, lecz tym bez dodatków chemicznych), ale najważniejsze jest, by bulion był gorący i by dolewać go stopniowo.

Jak czyścić wątróbkę

Dzisiaj krótki poradnik o czyszczeniu wątróbki. Najdelikatniejszą wątróbką jest wątróbka drobiowa, to tę lubię najbardziej, ale z każdą inną należy postępować podobnie. Oczyszczamy z nieciekawych błonek i „żyłek”. Zostawiamy tylko różowe mięso. Najłatwiej oczyścić wątróbkę poprzez rozcięcie jej w najwęższym miejscu. Macie swoje sposoby? Zostawcie koniecznie komentarz. :)

Kuchnia węgierska

Jeśli zapytać kogoś z czym kojarzy mu się węgierska kuchnia, to zapewne bez zastanowienia odpowie, że z gulaszem i papryką. Ale czy tylko? Węgrzy mogą pochwalić się naprawdę niesamowitą kuchnią. Dania doprawione papryką (słodką nie ostrą, jak często się uważa) są pyszne, szczególnie te gotowane w kociołku (bogrács). Jednak w kuchni węgierskiej znajdziecie też ryby i wyśmienite desery.

Kuchnia austriacka

Dwie rzeczy, które kojarzą się najbardziej z kuchnią austriacką, to Tort Sachera i sznycel po wiedeńsku. Po torcik w Wiedniu, przed restauracją w hotelu Sacher, ustawiają się długie kolejki. Zaś sznycel doczekał się wielu kopii, przypomina go też nasz „schabowy”, ale tak naprawdę sznycel po wiedeńsku to kawałek panierowanej cielęciny smażony na maśle. I prawdą jest, że w Wiedniu można dostać sznycle wielkości talerza! :)

Wizyta w winiarni

Dzisiaj zapraszamy Was na wycieczkę po winiarni, opowiemy głównie o winach bąbelkowych, które są mniej popularne w Polsce, a szkoda, bo są wyśmienite. byliśmy z wizytą winiarni Bochemia Sekt, największego producenta win w Czechach (wina są również sprzedawane w Polsce) i akurat w Plzen produkowane są wina babelkowe.

Kuchnia czeska

Co kojarzy wam się z kuchnią czeską? Na pewno piwo i knedliczki. Coś jeszcze? Z tym już gorzej, a szkoda, bo kuchnię czeską warto poznać. Już samych knedliczków jest kilka rodzajów i jak się spotka kilka osób, które jadło knedliczki, to zapewne okaże się, że każda jadła inne. Nie ma bardziej oryginalnych czeskich knedliczków czy mniej, są po prostu różne. A co prócz knedliczków?

Słodkie czeskie przysmaki

Najlepszym czeskim przysmakiem jest trdlo. Czyli słodki drożdżowy wypiek, pachnący pięknie cynamonem, wanilią i cukrem. Opiekany jest nad ogniem i najlepiej smakuje na gorąco. Polecam Wam przepis na trdlo, które robiłam jakiś czas temu w domowych warunkach, gdzie metalowe rurki zastąpiłam folią (choć sprawdzą się też foremki do słodkich rurek), a ogień piekarnikiem.
Pierwsze swoje kroki w Pradze skierowałam właśnie po trdlo, na szczęście w pobliżu Mostu Karola :)

Składanie chleba i ciasta

Formowanie, czy może lepiej składanie chleba czy słodkich drożdżowych wypieków, to jeden z ważniejszych etapów przygotowania pieczywa czy drożdżówek. Od ładnego złożenia zależy nie tylko końcowy wygląd, ale też to, czy chleb ładnie urośnie w górę, a nie rozpłaszczy się na boki. Czytając Wasze komentarze, wiem, że często macie problem z tym, że chleb czy bułka nie trzymają „fasonu”, dlatego dzisiaj podpowiadam, jak złożyć chleb, aby ładnie piął się do góry i cieszył oko. :)

Jak oczyścić małże

Zanim pokażemy przepisy na małże, to proponuję krótki poradnik o ich czyszczeniu i przygotowaniu. Jak czyścić małże, po czym poznać, że są świeże i jak je potem przygotować? O tym dzisiaj. Skupimy się głównie na mulach. Pamiętajcie, że we wszystkich przepisach możecie świeże małże zastąpić mrożonymi. Te są zazwyczaj obgotowane już w otwartych muszlach lub w ogóle z nich wyjęte. Jeśli jednak macie możliwość, to kupcie świeże, moim zdaniem są smaczniejsze. ;)

Idealne ciasto drożdżowe – jak zrobić

W dzisiejszym poradniku opowiem Wam troszkę o drożdżowym cieście, mam nadzieję, że tych kilka porad ułatwi Wam przygotowanie idealnego ciasta drożdżowego. Nie bójcie się go, to chyba najwdzięczniejsze wypieki, z jakimi można się zmierzyć w kuchni, a przynajmniej ja drożdżowe ciasta uwielbiam. Choć nie zawsze tak było. :)

Jak gotować bób

Bób kojarzy mi się z dzieciństwem, z beztroskimi wakacjami u Babci i ogromnymi miseczkami ugotowanego bobu. Babcia zawsze wiedziała, jaki bób lubię najbardziej, ja gustuję w tym młodym, jeszcze śliskim, który ładnie wyskakuje z łupinek, a moja Babcia wolała ten mączny.

Ciasto kruche bez jajek

Bardzo często pytaliście, czy można zrobić kruche ciasto bez jajek. :) Odpowiadam – można. Dzisiaj taki właśnie przepis na kruche bez jajek, a jednocześnie genialnie smaczne. Kruche, chrupiące i w sam raz do tart, mazurków czy quiche. Gorąco Wam polecam.

Najlepszy kruchy spód do sernika

Uwielbiam piec serniki, przepyszny, klasyczny wiedeński, rozpływający się w ustach krówkowy czy delikatny sernik nowojorski. Niektóre serniki można piec bez spodów, do innych polecam spód z ciasteczek, a jeszcze inne są najlepsze na klasycznym kruchym spodzie. Dzisiaj przepis na najlepszy kruchy spód do sernika. Taki spód radzę zapiec przed nałożeniem masy serowej, dzięki czemu pozostanie kruchy i nie nasiąknie wilgocią od sera. Dodatek proszku do pieczenia sprawia, że jest lekko puszysty.

Idealna rolada – jak zrobić

Dzisiaj krótki poradnik na temat przygotowania idealnej rolady. W komentarzach często piszecie o różnych problemach z roladami, postanowiłam zebrać na wszystkie odpowiedź w jednym miejscu. Mam nadzieję, że pomoże Wam to przygotować idealną roladę.

Jak kupować chleb

Najlepszy chleb to ten wypiekany w domu i do tego gorąco Was zachęcam. ;-) Jeśli jednak musicie kupić chleb w sklepie, to radzę wybrać dobry chleb, taki, który nie będzie tylko pustą bułką, ale będzie miał jakieś wartości. Uważajcie też na sztuczki producentów.