Kruszonka – jak zrobić

Uwielbiam kruszonkę na wszelkich ciastach. Czasem wolę bardziej maślaną, jak na chałce, a czasem taką sypką i chrupiącą, w jak najmniejszych kawałeczkach (idealna na drożdżowe ciasto z owocami). Dzisiaj podzielę się z Wami moim sposobem na najlepszą kruszonkę, a jeśli macie swój, to koniecznie napiszcie. :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Na blat wysypuję mąkę, do tego cukier puder i masło. Najpierw lekko siekam całość nożem.

Krok 2. A potem najważniejsze – lekko pocieram i podrzucam ciasto tak, aby masło przybrało formę małych kuleczek otoczonych mąką i cukrem. ;) Wystarczy podrzucać, pocierając, i po chwili macie sporo kruszonki, która starczy na jedno duże ciasto.

Pewnie każdy z Was ma swoje wyobrażenie o dobrej kruszonce, powinna być słodka i krucha, może być w małych kawałeczkach lub większych. Ja przygotowuję kruszonkę na bazie masła w temperaturze pokojowej (a nawet lekko chłodniejszej, czasem, gdy się spieszę, biorę też zimną z lodówki), można też przygotować kruszonkę na bazie masła roztopionego, chociaż mi bardziej pasuje ta „na zimno”.

Ważne są też mąka i cukier puder, ten drugi odpowiada za słodycz kruszonki, ja lubię dodawać go więcej. Za to mąka jest ważnym składnikiem i zazwyczaj powinno być jej tyle, ile w sumie masła i cukru pudru. Oczywiście, możecie te proporcje zmieniać i dodawać więcej masła, by zyskać bardziej maślaną kruszonkę.

10 czerwca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.