Kotlety z jajkiem

Ciekawy pomysł na obiad wielkanocny – kotlety z jajkiem przepiórczym, czyli malutkie kotleciki mięsne, nadziane jajkiem. W mojej wersji są to kotlety wołowe, pieczone, ale z powodzeniem możecie je usmażyć, a wcześniej panierować w bułce. Możecie też wykorzystać inne mięso, choć wołowina jest na tyle chuda, że dobrze w nich smakuje.

Kotlety z jajkiem przepiórczym najlepsze są na gorąco, ale sprawdzą się też jako przystawka na półmisku z faszerowanymi jajkami. W smaku przypominają trochę pieczeń rzymską czy inaczej klopsa. Z wielkanocnych przepisów polecam Wam również coś słodkiego, w szczególności mazurka migdałowego. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw umyte jajeczka przepiórcze gotuję, trzeba je gotować troszkę krócej niż zwykłe.

Krok 2. Mięso mielę w maszynce o średnich oczkach. Dodaję jajko, doprawiam i mieszam.

Krok 3. Nabieram porcje mięsa, na środek kładę jajko i formuję kotleciki.

Krok 4. Układam na blaszce (można też smażyć) i wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika, piekę ok. 20–25 minut. Smacznego.

Wino do kotletów wołowych

Do dania z wołowego mięsa idealnie nada się klasyczne, wytrawne czerwone wino, jakim jest włoskie Chianti. To produkowane w Toskanii wino stanowi mieszankę kilku szczepów, z czego według klasycznej receptury aż 70% stanowił szczep Sangiovese. W efekcie powstaje intensywnie czerwony trunek o – na szczęście – nie aż tak intensywnym smaku, dzięki czemu Chianti łatwo komponuje się z daniami kuchni włoskiej. Chianti mogą bowiem różnić się zarówno w zależności od użytych szczepów, jak i wieku, a nawet konkretnego regionu, z którego pochodzą.

My wybraliśmy butelkę Chianti Riserva Le Ginestre DOCG 2007. Skrót DOCG oznacza w przypadku win włoskich, że mamy do czynienia z winem jakościowym, które powstało zgodnie z przyjętą recepturą i z winogron zebranych na jednym konkretnym obszarze. W Polsce można stosunkowo łatwo dostać wina Chianti DOCG za niewysoką cenę, warto więc samemu sprawdzić jak różnią się poszczególne Chianti z poszczególnych regionów Toskanii. Jeżeli wino Chianti nie ma oznaczenia wskazującego, z którego regionu pochodzi, to można założyć, że jego producent korzystał ze zbiorów w różnych regionach, w których produkuje się Chianti.

Z kolei dopisek Riserva oznacza, że jest to wino starsze, co znalazło potwierdzenie w dacie produkcji. Takie Chianti mają mocniej wyczuwalne aromaty skóry, ale nadal przebijają się owoce, jak śliwki. Generalnie Chianti ma średnią kwasowość i zawartość garbników, co oznacza tyle, że nie pozostawia w ustach silnego cierpkiego posmaku.

Podsumowując, do kotletów z jajkiem pasuje wino czerwone. Chianti Riserva Le Ginestre DOCG kupiliśmy w Makro.

Wino czerwone
Wino czerwone
Kotlety z jajkiem
Kotlety z jajkiem
28 marca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.