Kopytka najlepsze

Przepis na kopytka, pyszne polskie kluski z ziemniaków. To klasyczny przepis na ciasto na kopytka. Takie kluski możecie podać z cukrem (tak jadało się je u mnie), albo z sosem grzybowym, polane masłem, bułką tartą. Możliwości jest nieskończenie wiele.

Kopytka to smak dzieciństwa, uwielbiałam te idealne kluski, nie za twarde, niezbyt miękkie, jeszcze gorące posypywaliśmy grubym cukrem, czasem z dodatkiem kwaśnej śmietany. Kopytka to też dodatek do dań mięsnych, z sosem grzybowym smakują fantastycznie. A wy jak jadacie kopytka?

A jeśli szukacie podobnych klusek to zerknijcie na deserową wersję: hałuszki podlaskie.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Ziemniaki są najlepsze z dnia poprzedniego. Mielę je w maszynce, dodaję mąkę, jajko i sól.

Krok 2. Wyrabiam. Ciasto może być lepkie, ale nie podsypujcie za dużo mąki aby kluski nie były twarde. Po przecięciu nożem ma się nie ciągnąć za ostrzem ale może być lepkie. Dłonie najlepiej oprószyć mąką.

Krok 3. Dzielę na mniejsze części, a potem z każdej formuję wałek na grubość kciuka lub ciut grubszą. Tnę pod skosem. Przed cięciem nóż warto oprószyć mąką. Gotuję partiami w osolonej wrzącej wodzie, gotuję ok. 3-4 minuty od wypłynięcia. Podaję z cukrem, bułką z masłem, samym masłem czy inny ulubiony sposób.

Kopytka
Kopytka
Kopytka
Kopytka
14 września 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.