Kolorowe pomidory – odmiany pomidorów

Koniec lata to wymarzony czas na pomidory. Stragany uginają się od kolorowych, pysznych, pachnących pomidorów. To latem i na samym początku jesieni pomidory są najlepsze. Dzisiaj chciałam Ci pokazać kilka kolorów i odmian pomidorów i zachęcić do poszukiwania takich na bazarkach aby urozmaicić przepisy.

Daj znać jakie pomidory najbardziej lubisz?

Najczęściej kupuję pomidory malinowe, są one dla mnie najsmaczniejsze i najsłodsze. Latem czasem kupuję pomidory polne, bo kojarzą mi się z takim pomidorem z małej szklarni, hodowane na ogródku. Jedna jeśli tylko trafię na inne pomidory to sprawdzam czym ciekawym mogą mnie zaskoczyć. Ostatnim moim odkryciem są pomidory tygrysie, które są… zielone. Ale nie zielone niedojrzałe, tylko zielone po prostu :) w dodatku w paski.

Odmian pomidorów jest ogromna ilość, skupię się na kolorach choć pośród tych kolorów nadal wiele się różni między sobą. Są podłużne, jajowate i te mini zwane cherry.

Pomidory czerwone

Klasyczne pomidory, które mają ogrom odmian. Staram się unikać ich zimą, bo są według mnie zupełnie bez smaku. Za to latem najchętniej sięgam nawet nie po same czerwone co po polne lub bawole serce. A Ty masz jakąś ulubioną odmianę tych najczerwieńszych pomidorów?

Pomidory malinowe

Pomidory malinowe są moimi ulubionymi pomidorami. Ich kolor wpada w lekki róż i przypomina kolorem właśnie maliny. Są też słodsze. Najlepsze latem i na początku jesieni. Kupuję ich wtedy ogromne ilości i mogę zjadać w formie zwykłej sałatki pomidorowej.

Pomidory malinowe
Pomidory malinowe

Pomidory tygrysie

Są zielone, ale nie niedojrzałe lecz mają taki kolor, w dodatku są w paski. Czasem znajdziecie je pod nazwą „zebra”, a czasem „tygrysie”. Moim zdaniem są podobne do malinowych.

Pomidory tygrysie
Pomidory tygrysie

Pomidory zielone

A to pomidory niedojrzałe, zielone pomidory świetnie nadają się do smażenia (zobacz smażone zielone pomidory, na przetwory i dżemy (polecam dżem z zielonych pomidorów). Jeśli będą leżeć za długo w domu to w końcu dojrzeją :) Przy okazji polecam do poczytania ten artykuł o tym, że wcale nie są szkodliwe.

Pomidory zielone
Pomidory zielone

Pomidory czarne

W sklepach typu markety można je kupić głównie w wersji mini, ale na bazarku możecie je trafić pod nazwą czarne czy fioletowe. Są ciemne, w środku też. Smakują moim zdaniem całkiem zwyczajnie :)

Pomidory czarne
Pomidory czarne

Pomidory czekoladowe

Nie mam pewności czy mogę zaliczyć je do czarnych, ale nazwę mają piękną! Pomidory czekoladowe są słodkie, podobnie jak malinowe, nie wyczuwam w nich jakiegoś czekoladowego smaku, za to kolor mają (ja na pomidory) mało ciekawy.

Pomidor czekoladowy
Pomidor czekoladowy

Pomidory żółte i pomarańczowe

Bardzo lubię szczególnie podłużne żółte pomidory, są jakby bardziej zwarte, ale soczyste i słodkie. Traktuję je jako urozmaicenie kolorów na talerzu.

Pomidory żółte
Pomidory żółte

Pomidory typu cherry

Cherry też występują w różnych kolorach, to pomidorki w wersji mini. Świetne do hodowania nawet na balkonie :) Idealne do sałatek.

Pomidory cherry
Pomidory cherry

Daj znać jakie pomidory najbardziej lubisz, może jest jakaś odmiana, którą odkryłaś i jest wyjątkowo warta uwagi?

5 października 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.