Knedliczki. Dumplings in a napkin. Serviettenknödel

Przysmak, który kojarzy mi się z wyjazdami na Słowację. To również knedliczki austriackie czy czeskie, pyszne, a takie proste! Ten przepis pochodzi z książki z austriackimi przepisami przywiezionej z Wiednia. Uwielbiam książki z lokalnymi smakołykami. Tym razem Dumplings in a napkin, a po austriacku serviettenknödel, czyli mówiąc prosto, knedle w serwetce. A to dlatego, że ciasto na knedliczki zawija się w folię lub szmatkę i w takim ruloniku gotuje.

Do zrobienia potrzebne Wam będą chleb (najlepiej kilkudniowy) i jaja, poza tym troszkę mleka, masła i gałka muszkatołowa. Knedliczki wcale nie są trudne! Za to można wykorzystać chleb, a także przenieść się wraz ze wspomnieniem smaku w miłe miejsce.

My knedliczki podaliśmy z sosem grzybowym, a do tego była odgrzana szynka pieczona. Pyszny obiad. :) Smacznego!

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Chleb kroję w kostkę.

Krok 2. Wrzucam do miski jajka, mleko i rozpuszczone masło. Dodaję sól i gałkę muszkatołową.

Krok 3. Mieszam wszystko dokładnie.

Krok 4. Dorzucam kawałki chleba i odstawiam na kilkanaście minut, potem lekko zagniatam dłońmi, aż będzie "paćkowate".

Krok 5. Przekładam na folię (najlepiej rozcięty rękaw do pieczenia, taka zwykła folia spożywcza moim zdaniem się nie nadaje). Nakładam ciasto (jest takie nie za gęste), zawiązuję ściśle, tworząc taki rulonik.

Krok 6. Wrzucam do wrzącej wody i gotuję ok. 30 minut. Wyjmuję, zdejmuję folię (lekko się przyczepia) i kroję. Podaję na przykład z sosem, smacznego.

Knedliczki
Knedliczki
17 listopada 2010 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.