Kebab

Nie ma chyba osoby, która nie myślałaby o przygotowaniu kebaba w domu. Z tym przepisem jest to możliwe! Nie trzeba mieć do tego specjalnego opiekacza, wystarczy domowy piekarnik. Poniżej prezentujemy przepis na szałarmę (inne nazwy to shoarma, szorma), czyli posiekane i zapiekane wołowe mięso podane w chlebku pita. W Polsce popularnie mówi się na takie danie kebab, od tureckiego dania doner kebab, ale warto pamiętać, że w innych krajach słowo „kebab” oznacza często także mielone mięso grillowane w postaci podłużnych kotlecików lub na szaszłyku.

Jeżeli szałarma (lub shoarma, jak kto woli) wyda Wam się podobna do gyrosu, to macie rację. Wszystkie te dania: doner kebab, szałarma, gyros, są do siebie podobne, chociaż pochodzą z różnych krajów (gyros jest grecki, szałarma wywodzi się ze świata arabskiego, a doner kebab z Turcji). Różnią się składnikami, rodzajem stosowanego mięsa, sosami. W tym przepisie chcieliśmy jak najbardziej zbliżyć się do ulicznego polskiego kebaba, stąd np. obecność sosu czosnkowego zamiast humusu. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od pokrojenia mięsa na drobne kawałki.

Krok 2. Do garnka żaroodpornego wrzucam wszystkie składniki, przyprawy, pokrojoną cebulę, czosnek, wkładam mięso i mieszam. Odstawiam na noc, by się zamarynowało. Potem mięso wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę 25 minut z przykryciem i 25 bez pokrywy, w sumie 50 minut.

Krok 3. Pitę podgrzewam, wkładam do środka pokrojoną kapustę, pomidory i mięso, polewam sosem czosnkowym. Smacznego.

Kebab
Kebab
7 grudnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.