Karp po żydowsku

Karp po żydowsku to inaczej lekko słodkawy karp z bakaliami, delikatnie korzenny i pyszny. Karp po żydowsku jest miękki i aromatyczny, można go podać w galarecie, ale dzisiaj przepis na karpia duszonego. Rewelacyjny smak, jeśli nie jedliście, to musicie spróbować.

Przy tym daniu nie czuć mulistości karpia, dla mnie to wielki plus, mięso jest delikatne i lekko słodkie, dla mnie idealne. Do przygotowania możecie wybrać dzwonka karpia lub filety. Ta druga opcja jest kusząca dla tych z Was, którzy mają duży problem z oddzielanie mięsa od ości. Karp po żydowsku to danie, którym również możecie przywitać Nowy Rok. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Cebulę kroję na plasterki i podsmażam na maśle. Karpia dzielę na dzwonka i przekładam do miski, skrapiam sokiem z cytryny.

Krok 2. Dokładam karpia na patelnię. Doprawiam solą.

Krok 3. Dolewam wino, bulion, sok z pomarańczy oraz wrzucam bakalie.

Krok 4. Przykrywam pokrywą i duszę na niewielkim ogniu, aż karp będzie jasny, a nie czerwony. Zdejmuję pokrywę, jeszcze chwilę lekko redukuję sos i podaję na talerz polane sosem z bakaliami.

Wino do karpia

Do karpia pasować będzie wino, które wykorzystałam podczas gotowania, ja wybrałam Rieslinga. Lekkie biale wino o niezbyt cytrusowym aromacie, smaczne samo w sobie, do ryby genialne. Często do dania można podać to samo wino, z którym się je gotowało.

Podsumowując, do karpia pasuje lekkie białe wino półwytrawne. Butelkę Reslinga kupiliśmy w Makro.

Karp po żydowsku - warto go podać z białym, półwytrawnym winem
Karp po żydowsku – warto go podać z białym, półwytrawnym winem
Karp po zydowsku
Karp po żydowsku
20 grudnia 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.