Kandyzowana skórka pomarańczowa

Święta kojarzą mi się z zapachem pomarańczy, moja Mama zawsze gotowała dużo skórki pomarańczowej i pakowała potem do słoików. Jako mała dziewczynka nie przepadałam za kandyzowaną skórką pomarańczową, ale uwielbiałam zapach, który towarzyszył jej przygotowywaniu. Bo jest to zapach apetyczny, tak mógłby zawsze pachnieć mój dom – słodką, gotowaną skórką pomarańczową. Kiedy w garnku gotuje się skórka pomarańczowa, a w kuchni roznosi się jej aromat, to mam natychmiast ochotę piec piernik, zrobić karpia i lepić babcine pierogi z kapustą i grzybami. :)

Kandyzowana skórka pomarańczowa to najlepszy dodatek do ciast, serników. W ten sam sposób możecie przygotować skórkę z cytryny, limonki, a także imbir. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Pomarańcze obieram, polecam naciąć na kilka części, by mieć ładniejsze kawałki. Odcinam nadmiar białych fragmentów skórki, czyli albedo, bo jest gorzkie.

Krok 2. Kroję na paseczki lub w kostkę.

Krok 3. W rondelku zagotowuję wodę z cukrem i wrzucam skórkę. Gotuję, aż większość wody odparuje, a skórka będzie szklista, wtedy przekładam skórkę na papier do pieczenia i zostawiam, by wystygła. Trzymam w szczelnie zamkniętym woreczku. Smacznego.

23 listopada 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.