Jasny chlebek na maślance ze słonecznikiem

Jeśli macie ochotę na smaczny, a jednocześnie prosty do zrobienia chlebek, to mogę Wam polecić właśnie ten jasny chlebek na maślance. Dodatkiem jest tutaj słonecznik, ale jeśli macie ochotę, możecie dodać innych, ulubionych bakalii.

Chlebek na maślance ma chrupiącą, grubszą skórkę, za to w środku jest dość jasny i miękki. Takie pieczywo świetnie smakuje ze wszelkiego rodzaju przetworami. Smacznego

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Odmierzam 330 gram mąki, dosypuję garść słonecznika. Wlewam 170 ml maślanki i 170 ml ciepłej wody. W szklance kruszę drożdże i zasypuję je jedną łyżeczką cukru. Kiedy zrobią się płynne, dodaję do reszty masy (czasem dodaję łyżeczkę ciepłej wody, aby łatwiej mi było je przelać). Dodaję sól i wszystko mieszam łyżką, aż wszystkie składniki się połączą.

Krok 2. Wymieszane ciasto przykrywam folią (można ściereczką, ale mi zawsze podczas rośnięcia atakuje ściereczkę i mam więcej do czyszczenia) i odstawiam na 1 h, aż podwoi objętość. (Na zdjęciu przed wyrastaniem).

Krok 3. (Na zdjęciu ciasto, które wyrastało w misce 1 h).

Krok 4. Przekładam ciasto do foremki (20x10 cm, czyli mała keksówka) i odstawiam jeszcze na 10 minut. W tym czasie nagrzewam piekarnik do 190°C. Jak się nagrzeje, to wstawiam na 1 h i 20 min (80 minut). Wyjąć i studzić na kratce. Kroić po wystudzeniu.

Chlebek ze słonecznikiem
Chlebek ze słonecznikiem
12 września 2009 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.