Przepis podstawowy na ciasto na kopytka, czyli jak zrobić kopytka z ziemniaków. W ABC gotowania pokazuję, jak przygotować tradycyjne polskie kluski z ziemniaków gotowanych, na co zwrócić uwagę. Jeśli kopytka wam się rwą, lepią albo wychodzą twarde to przeczytajcie moje porady, a będziecie wiedzieć co zrobić by wyszły nasmaczniejsze kopytka.
Jak zrobić kopytka (ciasto na kopytka)
Czas i porcje:
- Liczba porcji: trzy półmiski kopytek
- Czas: 45 minut
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 1 jajko
- niecałe 2 szklanki mąki (zawsze daje niepełne)
- sól
Moje porady:
Co zrobić jeśli:
- kopytka kleją się do noża: warto podczas krojenia posypać nóż mąką, to mały zabieg, a działa cuda, jeśli mimo to kleją się to można dodać odrobinę mąki
- kopytka są twarde: najpewniej zostało dodane za dużo mąki, owszem ciasto na kopytka łatwiej wtedy rolować czy kroić, nie klei się do blatu, ale niestety kluski są twardsze. Jeśli już całą porcję ciasta masz właśnie taką to możesz pogotować je ciut dłużej, nie jest to najlepszy sposób, ale trzeba się jakoś ratować :)
- kolorowe kopytka: wystarczy, że dodasz do ciasta odrobinę ugotowanego startego buraczka by mieć różowe kluseczki, ugotowanej marchewki by zyskać pomarańczowe, przesmażonego szpinaku by zyskać zielone itd.
- kopytka możesz mrozić, ja robię to po ugotowaniu, najpierw układam je na desce/talerzu, mrożę, a potem przekładam do woreczka, dzięki temu nie są ze sobą sklejone, a potem po ugotowaniu są znowu pyszne!
Przepis krok po kroku:
Krok 1. Ziemniaki gotuję, studzę, a potem mielę w maszynce, przeciskam przez praskę lub ścieram na tarce o najmniejszych oczkach. Dodaję mąkę, jajko i sól.
Krok 3. Dzielę na mniejsze części np. 4-6 i biorę jedną część, kładę na omączonym blacie i formuję (turlam) wałeczek na szerokość 1-2 palców. Lekko pod skosem tnę nożem na kluseczki. Ważne by nóż był ostry, warto go oprószyć mąką. Kluseczki wrzucam do wrzącej osolonej wody i gotuję ok. 2-4 minuty od wypłynięcia (zagotowania ponownie wody).