Jak wiązać pieczyste

Obiecałam przygotować krótki poradnik o tym, jak wiązać wszelkiego rodzaju pieczyste. Poniżej znajdziecie film z instrukcją krok po kroku pokazującą, jak wiązać schab, roladę mięsną, kiełbaskę czy galantynę przed upieczeniem. Mam nadzieję, że ułatwi (a przede wszystkim przyspieszy) Wam to przygotowanie własnych pieczystych.

Dobre związanie zapewnia, że pieczeń czy galantyna zachowają swoją formę. Nie wybrzuszą się, nie rozejdą, nie pękną. Za to po upieczeniu i pokrojeniu, plastry będą ładne i równe. Ułatwia to również krojenie, a przede wszystkim o wiele ładniej wygląda na stole. :)

Związane kiełbaski przed gotowaniem
Związane kiełbaski przed gotowaniem

Do wiązania wybierzcie sznurek odporny na wysokie temperatury (pieczenia czy gotowania, w zależności od tego, co robicie), po prostu niech nie będzie syntetyczny. Takie sznurki czy grube nici znajdziecie w dziale z przedmiotami gospodarstwa domowego. Zazwyczaj stoją obok folii aluminiowych lub niedaleko. Możecie też użyć zwykłej nici krawieckiej, chociaż tę łatwiej przerwać. W każdym razie, możecie z niej skorzystać z powodzeniem.

Ważne jest, by dobrze zawiązać supełek na początku i na końcu, aby mieć pewność zawsze robię pętelki (pokazałam na filmie), a potem obydwa końce sznurka związuję w jednym miejscu. Przy wiązaniu w ten sposób nigdy mi się nic nie rozpadło, a dodatkowa zaleta jest taka, że po upieczeniu zdejmuję sznurki bezproblemowo… bez szukania ich. :)

Mam nadzieję, że troszkę łatwiej będzie Wam wiązać mięso, a jak macie swoje własne „patenty”, to koniecznie się nimi podzielcie. :)

8 maja 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.