Jak roztapiać czekoladę

Dzisiaj szybki poradnik dla stawiających pierwsze kroki w kuchni, tym razem sprawa dotyczy czekolady, a dokładniej topienia czekolady. Najlepiej topić czekoladę w kąpieli wodnej. Dzisiaj krótko właśnie na ten temat.

Czekoladę, np. na polewę, można roztopić w rondelku, ale istnieje duże ryzyko przypalenia, a czekolada będzie wtedy gorzka. Dodatkowo, czekolada zbytnio podgrzewana Wam się rozwarstwi. Pewnym sposobem jest dodanie niewielkiej ilości masła bądź śmietany, ale i tak czekolada może Wam się „zwarzyć”.

A najlepszym sposobem jest topienie czekolady w kąpieli wodnej. Znaczy to tyle, że stawiacie miseczkę z połamaną czekoladą na rondelku z gorącą wodą. W ten sposób czekolada szybko się topi i nie trzeba jej pilnować. Zobaczcie na krótkim poradnikowym filmie.

O czym warto pamiętać, topiąc czekoladę w kąpieli wodnej?

Możecie topić czekoladę, stawiając miskę nad garnkiem z gotującą się wodą tak, by miska nie dotykała lustra wody. Wtedy topicie czekoladę parą wodną.

Drugim, szybszym sposobem, jest topienie w kąpieli wodnej, wtedy tak jak na zdjęciu, stawiacie miseczkę z czekoladą w garnku z gorącą wodą, ale pod żadnym pozorem nie stawiajcie rondelka czy garnka na ogniu! Zostawcie rondelek, a w nim miseczkę z czekoladą w spokoju. Po kilku minutach czekolada będzie roztopiona, wystarczy zamieszać (w pierwszej chwili wyda Wam się, że jest cała, ale jak zamieszacie, to będzie płynna).

Nie podgrzewajcie wody w rondelku, nie wymieniajcie na cieplejszą. Możecie w ten sposób przegrzać czekoladę i się rozwarstwi.

Jak roztapiać czekoladę w kąpieli wodnej

Oto kilka ważnych punktów, pamiętając o tych rzeczach, unikniecie rozwarstwienia czekolady.

  • do miseczki z wodą nie może dostać się nawet kropelka wody
  • lepsze są miseczki plastikowe lub szklane niż metalowe
  • najlepiej topić czekoladę jednej marki, jeśli topicie jej więcej
  • jeśli dodacie do czekolady łyżeczkę oleju, to będzie potem Wam łatwiej rozprowadzać polewę na cieście
  • nie podgrzewajcie nigdy rondelka z wodą, w której zanurzona jest miseczka z czekoladą
12 czerwca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.