Jak przygotować krewetki

Poradnik, jak przygotować krewetki, czyli jak oczyścić krewetki i na co zwrócić uwagę, kupując krewetki. W Polsce świeże, nieobgotowane krewetki najłatwiej kupić w dziale mrożonek, ale pewnie część z Was planuje zagraniczne wojaże. Pamiętam rewelacyjne, wielkie, świeże krewetki w Barcelonie na targu La Boqueria, jeśli będziecie mieli okazję, to koniecznie je kupcie! Mam nadzieję, że dzisiejszy poradnik ułatwi Wam pierwszą przygodę z krewetkami i będziecie wiedzieć, jak przygotować krewetki.

Lubicie krewetki? Wybieracie tylko krewetki koktajlowe? Odkąd spróbowałam większych krewetek, jak krewetki królewskie czy tygrysie, to chyba już po te mini nie sięgnę, bo te są po prostu smaczniejsze. :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od osuszenia krewetek. Możecie je przygotować na dwa sposoby – z łebkiem i bez. Te pierwsze dobrze sprawdzają się jako przystawka, bo bardziej okazale wyglądają na półmisku.

Krok 2. Zdejmuję ostrożnie pancerz krewetki, podważając palcem, zdejmuję też odnóża, one często odchodzą razem z pancerzem. Zostawiam ostatnią łuskę trzymającą ogonek. Odcinam łepek.

Krok 3. Nacinam krewetki na grzbiecie i ostrożnie wyjmuję żyłkę, to układ trawienny krewetki, ma kolor przezroczysty lub czarny. Wyjmuję i gotowe. Opłukuję krewetki.

Jak kupować krewetki

Kupując krewetki, macie do wyboru krewetki świeże lub mrożone, zarówno jedne, jak i drugie, możecie kupić obgotowane lub niepoddane obróbce cieplnej. Krewetki, które mają różowy (lekko pomarańczowo-czerwony) kolor, to krewetki już obgotowane. Te najłatwiej dostać. Krewetki szare to takie, które jeszcze nie były ani gotowane, ani smażone itd. Te krewetki można kupić na targach (np. wspomniane La Boqueria w Barcelonie) oraz w dziale mrożonek.

Kupując krewetki, zwróćcie uwagę na rozmiar krewetek. Na etykiecie (pudełku, metce) podany jest rozmiar, np.: 16/20, 13/15, 6/8, 4/6 itd. Znaczy to tyle, że w 1 kg krewetek znajdziecie odpowiednio od 16–20 krewetek, czyli będą one stosunkowo niewielkie po ugotowaniu czy obsmażeniu (takie medium już gotowe, gdybyście kupowali w paczce). 13/15 to od 13–15 krewetek w kilogramie, to już zazwyczaj krewetki tygrysie itd. Warto zwracać uwagę na tę liczbę, bo jest ona na pewno bardziej miarodajna niż nasze wyobrażenia, kiedy stoimy przy stoisku pełnym świeżych owoców morza. ;)

Przy czym uwaga! W przypadku krewetek obranych, ich wielkość określona jest trochę inaczej. O ile przy całych krewetkach rozmiar to liczba jaka odpowiada kilogramowi, o tyle przy krewetkach obranych to ich ilość przypadająca na funt, czyli niecałe pół kg (ok. 454 g). I jeszcze jedno: krewetki mrożone ważone są razem z lodem, który zawierają. Kupując, warto o tym pamiętać, by w domu się nie zdziwić, że zakupione krewetki są mniejsze niż chcieliście. :)

Jak oczyścić krewetki

Powyżej wersja ilustrowana poradnika, jak oczyścić krewetki. Również na filmie jest to dokładnie pokazane.

Jak przygotować krewetki

Na koniec jeszcze garść informacji o przyrządzaniu krewetek, polecam przepisy na krewetki, ale w wielkim skrócie: nie gotujcie ani nie podsmażajcie krewetek dłużej niż trzeba, kiedy zaczną się robić ładnie różowe, lekko rumiane, to wystarczy. Zbyt długa obróbka krewetek to w efekcie krewetki suche i twarde. Aby były smaczne, wystarczy je szybko obsmażyć z obydwu stron, aż do uzyskania tej apetycznej pomarańczowo-różowej barwy.

Inne podobne porady

23 maja 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.