Jak piec cupcake

Cupcake to niewielkie babeczki, które robią furorę w Ameryce, choć nie tylko. Niewielkie, bo jak ich nazwa wskazuje, to babeczki wielkości filiżanki (cup – filiżanka, cake – ciastko). Mówiąc w wielkim uproszczeniu, to muffiny, miękkie babeczki, tyle że zdobione. Mówię w uproszczeniu, ponieważ sposób przygotowania jest troszkę inny. O ile muffiny można wymieszać łyżką, o tyle cupcake przygotowuje się mikserem, a to wszystko dlatego, że bardzo ważne jest ucieranie masła do ciasta.

Oczywiście, możecie przygotować ciastka tak, jak muffiny, szybciej (tu polecam przepis na bazowe muffiny), ja nie widzę przeszkód. :) Ale dzisiaj pokażę Wam, jak przygotować te najbardziej klasyczne cupcakes waniliowe (choć pokuszę się też o czekoladową kombinację – pycha). Polecam Wam poradnik, jak zrobić lukier do ozdoby cupcakes, a w kolejnych odcinkach pokażę kilka fajnych dekoracji.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Do miski wkładam miękkie masło, dodaję cukier i cukier waniliowy. Miksuję na jasny krem.

Krok 2. Dodaję mleko i miksuję, a potem dodaję pozostałe składniki i miksuję.

Krok 3. Za pomocą łyżki, a najlepiej łyżki do lodów, nakładam do papilotek porcje ciasta. Ciasto powinno sięgać do 2/3 wysokości papierków. Wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika i piekę ok. 20–23 minut.

23 października 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.