Jak piec ciasta – ustawienia piekarnika

Poradnik o pieczeniu ciast, z Waszych komentarzy wiem, że miewacie problemy z ustawieniami piekarnika, więc ja dzisiaj podpowiadam, co zrobić, gdy ciasto opada, gdy pojawia się zakalec i jak piec ciasta, by były idealne. Na pewno przyda się to tym z Was, którzy dopiero zaczynają pieczenie i gotowanie, a wszystkich zapraszam też do zostawiania swoich rad. Stwórzmy fajny, duży poradnik o pieczeniu. :)

Jak piec ciasta

Ciasto zawsze wstawiamy do gorącego, nagrzanego piekarnika. To najważniejsze. Nie wstawiajcie ciasta do zimnego piekarnika, bo nie będzie takie smaczne. I dotyczy to również ciasta drożdżowego! Ja wiem, że część z Was wstawia ciasto drożdżowe do zimnego piekarnika i tam daje mu wyrosnąć, ale pamiętajcie, że w ten sposób ciasto może być bardziej drożdżowe w smaku. Lepiej wstawić już wyrośnięte ciasto do nagrzanego piekarnika.

Polecam Wam cały poradnik o cieście drożdżowym.

Ciasto pieczemy najczęściej w 180°C (ja zawsze podaję w przepisach temp.), a stan upieczenia ciasta najlepiej sprawdzać poprzez wbicie patyczka drewnianego w ciasto. Tylko pamiętajcie, by wbijać patyczek pod koniec przewidywanego pieczenia, zaglądając do ciasta co pięć minut, wcale mu nie pomożecie. :)

Co zrobić, gdy ciasto pęka

Pewnie i Wam czasem się zdarzyło, że ciasto pękło na górze. Tak się dzieje, gdy ciasto zbytnio wysuszy się z wierzchu i by wyrosnąć, musi sobie „utorować” drogę. Dlatego często pęka. Co zmienić? Najczęściej ciasto pęka dlatego, że zbytnio się spiekło od góry, dlatego wyłączcie grzanie od góry, zostawcie grzanie od dołu lub od dołu plus termoobieg. To pomoże.

Jeśli nadal ciasto pęka, to zmniejszcie temperaturę pieczenia o 10–20°C i wtedy pieczcie kilka minut dłużej (warto sprawdzić patyczkiem stan upieczenia). Ciasto wyrośnie równo i ładnie.

Oddzielny temat to serniki, polecam duży poradnik o serniku idealnym.

Co poprawić, gdy ciasto ma zakalec

Zakalec najczęściej pojawia się z tego samego powodu, co pękanie ciasta, czyli wtedy, gdy ciasto zbytnio wysuszy się z wierzchu i nie ma jak urosnąć. Najlepszym sposobem jest również wyłączenie grzania od góry i/lub zmniejszenie temperatury pieczenia.

Mogą być też inne przyczyny zakalca. Przy cieście drożdżowym zakalec jest zazwyczaj wtedy, gdy ciasto nie wyrośnie dobrze albo wyrosło tak mocno, że przerosło i opadło, ale w tym drugim przypadku najczęściej ma takiego opadniętego grzybka. Tego typu ciasto z przerośnięciem zobaczycie np. na jednym chlebie u Nigelli w książce „Kuchnia”.

W klasycznych ciastach zakalec może być też spowodowany zbyt szybkim wymieszaniem po dodaniu piany do reszty składników. Miksować należy spokojnie na niskich obrotach mikserem albo łyżką, ale delikatnie, a nie zamaszyście.

Gdy ciasto się przypieka za bardzo

Najlepiej zmniejszyć temperaturę pieczenia lub przykryć ciasto od góry folią aluminiową, lub papierem do pieczenia.

Co zrobić, gdy ciasto opada

Zdarza się, że ciasto po upieczeniu opada. Dzieję się tak zazwyczaj, gdy ciasto było troszkę zbyt krótko pieczone, jest wtedy jeszcze tak wilgotne, że po prostu zamiast pozostać w swej formie, lekko zjeżdża w dół. Najlepsza metoda to pieczenie ciasta około 5 minut dłużej.

Polecam też najlepszy biszkopt, który nie opada. Idealny do tortów.

Jeśli chodzi o biszkopty, to po upieczeniu biszkoptu można też uderzyć formą z gorącym ciastem o stół, wtedy pęcherzyki powietrza równo ujdą. Znajdziecie tę metodę pod nazwą „biszkopt rzucany”. :)

A na koniec kilka przepisów, które udadzą się nawet z zamkniętymi oczami.

A ja czeka też na Wasze pytania i uwagi.

30 listopada 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.