Jak otworzyć kokosa

Przygotowałam poradnik z filmem o tym, jak otworzyć kokosa oraz jak wybrać i kupić kokosa. Świeży kokos jest świetnym dodatkiem do deserów. We Włoszech kawałki świeżego kokosa zraszane wodą można było dostać w prawie każdym punkcie oferującym świeże warzywa i owoce. Taki kawałek kokosa jest idealną przekąską w czasie upałów, a kokosowa woda gasi skutecznie pragnienie. Co ciekawe, woda kokosowa (nazywana kokosowym mleczkiem) sprawdzi się również przy problemach żołądkowych. I oczywiście, poza zdrowotnymi właściwościami, i miąższ kokosa, i płyn świetnie sprawdzą się jako urozmaicenie wielu dań.

Tym bardziej zachęcam dzisiaj do obejrzenia poradnika, jak otworzyć i jak kupować kokosa, czekam też na Wasze komentarze. :)

Jak kupować kokosa

W sklepie zwróćcie uwagę na łupinę kokosa, nie powinna być zbyt ciemna ani szara. Weźcie też kokosa do ręki i poruszajcie nim. W środku powinno być słychać chlupotanie. Młode kokosy mają w środku wodę kokosową o niemal przezroczystej barwie, starsze mają raczej białą ciecz w środku.

Jeśli poruszycie kokosem i nie słychać chlupotania, to najpewniej kokos jest stary i cały płyn wysechł. Lepiej poszukać innego okazu.

Jak otworzyć kokosa

Najpierw otwórzcie jedną z trzech dziurek kokosa, zawsze jedna z dziurek jest do podważenia nożem, pozostałych dwóch nie można już tak prosto otworzyć. Następnie przez dziurkę wylejcie do miseczki zawartość orzecha.

Teraz czas na łupanie. Na hiszpańskim targu podpatrzyłam sposób łupania orzecha za pomocą młotka, ja zamiast tego uderzam raz za razem nożem, aż dojdę do białego fragmentu pod łupiną, czyli wiórków. Wtedy wsuwam do środka nóż albo śrubokręt i podważając, otwieram kokosa.

Jest też inny sposób – kokosa trzeba podgrzać w piekarniku i takiego gorącego, lekko wysuszonego, uderzyć młotkiem. Rozpada się szybciej.

Biały miąższ z środka najłatwiej wyjąć za pomocą noża lub łyżki. Kolejnym razem pokażę Wam, co przygotować ze świeżego kokosa. :)

Kokos - po otworzeniu jednej z trzech dziurek
Kokos – po otworzeniu jednej z trzech dziurek
13 października 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.