Jak mrozić pierogi i kluski

Kluski, kopytka, śląskie czy pierogi to takie dania, które warto zrobić w większej ilości i zamrozić. Jak mrozić pierogi? Czy gotować pierogi przed mrożeniem czy mrozić surowe? To jedne z pytań jakie dostaję na mejla czy w komentarzach. Pokażę Ci, jak ja mrożę pierogi i kluski i ile można je przechowywać by były pyszne.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Metoda: mrozimy ugotowane. Ugotowane pierogi układam na omączonej desce (lub posmarowanej tłuszczem). Układam tak by nie stykały się ze sobą. Wkładam do zamrażarki.

Krok 2. Po ok. 2 godzinach przekładam je do woreczka. Lepsze są woreczki sztywne, zapinane na "zamek" np z ikei niż foliówki.

Krok 3. I tak przygotowane pierogi przechowuję w zamrażarce. Najlepsze są przez ok. 3 mc.

Krok 4. Potem wystarczy je wrzucić na 2-3 minuty na wrzątek, podsmażyć na maśle czy podgrzać w mikrofali.

Metoda mrożenia – ugotowane

Tę metodę opisałam dokładnie wyżej krok po kroku. Jeśli ułożysz pierogi czy też kluski najpierw na desce/talerzu to nie skleją się ze sobą, a potem możesz wyjmować z woreczka tyle pierogów ile potrzebujesz. Ja wrzucam mrożone na wrzątek i gotuję ok. 2 minut od wypłynięcia.

Metoda mrożenia – surowe

Druga metoda to mrożenie surowych. Niektórzy wolą ten sposób, bo pomijają gotowanie. Niektórym takie pierogi potem rozwalają się przy gotowaniu. Ogólnie jeśli zastosujesz też trik, że najpierw układasz je na desce czy talerzu i potem przesypujesz do woreczka to nie ma wielkiej różnicy. Te mrożone surowe wymagają ciut dłuższego gotowania i nie można ich wrzucić np. na masło by przesmażyć.

A Ty jak mrozisz pierogi i kluski?

Mrożone kluski i pierogi są najlepsze w ciągu pierwszy 3 mc, ale można je trzymać nawet trochę dłużej. Warto podpisać torebkę aby wiedzieć co jest w środku i kiedy zostało zamrożone :)

Mrożone pierogi
Mrożone pierogi
Mrożone kluski śląskie kolorowe
Mrożone kluski śląskie kolorowe
Pierogi czy kluski warto schować w sztywniejsze, zapinane woreczki
Pierogi czy kluski warto schować w sztywniejsze, zapinane woreczki
26 października 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.