Jak gotować ziemniaki

Dzisiaj odcinek ABC gotowania, dla tych z Was, którzy stawiają pierwsze kroki w kuchni, albo tych, którym ziemniaki nie wychodzą tak smaczne, jak u innych. :) Jest wiele sposobów gotowania ziemniaków, ja najbardziej lubię te gotowane na parze, bo są najzdrowsze, najszybsze i najsmaczniejsze. Ale równie często przygotowuję w wodzie. Dzisiaj polecam odcinek o ziemniakach i ich obróbce, również przed pieczeniem.

Jak gotować ziemniaki

Na parze. Tak jest najłatwiej i najzdrowiej. Mikroelementy nie są wypłukiwane z ziemniaka, a czas gotowania jest krótszy niż w przypadku gotowania w wodzie. Dodatkowo ziemniaki można doprawić (tak, jak te pieczone), dzięki czemu zyskują bardzo na smaku. To mój ulubiony sposób przygotowania ziemniaków. Polecam przepis na czosnkowe ziemniaki na parze.

W wodzie. To najpopularniejsza metoda. Całe ziemniaki, po obraniu i umyciu wrzucam do zimnej wody, solę i zostawiam, by się gotowały. Młode ziemniaki szybciej będą miękkie, starszym zajmie to nawet 30 minut. Zawsze sprawdzam to, wbijając widelec w ziemniaka (powinien łatwo wchodzić) lub po prostu próbując.

Dlaczego gotując ziemniaki, wkładam je do zimnej wody? Wtedy ziemniaki ugotują się równomiernie całe, nie będą surowe w środku, a na zewnątrz miękkie, nie będą też miały szklistego środka, tak, jak by było, gdybym włożyła je do gorącej wody. Ale! Można to obejść i pokroić ziemniaki w niewielką kostkę, wtedy nawet wrzucone do gorącej wody ugotują się i nie będą szkliste w środku.

Po ugotowaniu ziemniaki odcedzam, a potem jeszcze na chwilę stawiam na gazie, by odparowała woda z dna garnka i ziemniaki lekko obeschły, dzięki temu będą bardziej sypkie, nie będą wodniste i dłużej będzie można je przechowywać (np. kolejnego dnia będą tak samo dobre).

Uwaga na kapuśniak

Lubicie kapuśniak z ziemniakami? Pamiętajcie, by do takiej zupy dodawać podgotowane ziemniaki, inaczej będą twarde, szkliste i nieapetyczne. :) Przed dodaniem do kapuśniaku, a także innej kwaśnej zupy, obgotujcie pokrojone w kostkę ziemniaki w wodzie. Wtedy cała potrawa zyska na smaku.

Jak przygotować ziemniaki do pieczenia i zapiekanek

Jeśli chcecie zrobić zapiekankę z ziemniaków, to możecie wykorzystać zarówno ziemniaki surowe, jak i obgotowane. W przypadku tych drugich czas pieczenia jest zdecydowanie krótszy, a w przypadku ziemniaków surowych musicie zarezerwować godzinę. Dopiero po tym czasie ziemniaki będą miękkie. Dodatkowo, pomoże im, że będą równo przykryte sosem.

Ziemniaki w mundurkach

To inaczej ziemniaki gotowane w skórce. Mają bardziej delikatny, lekko maślany smak. Gotuje się je tak samo, jak zwykłe ziemniaki, tylko pomija obieranie. Za to przed włożeniem do garnka ziemniaki myję dokładnie pod wodą.

A Wy jakie ziemniaki najbardziej lubicie? Polecam kilka dobrych pomysłów na dania z ziemniakami: łódeczki ziemniaczane, mój ulubiony gościniec z ziemniakami i zapiekankę.

20 października 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.