Jagodzianki

Przepyszne domowe jagodzianki. To najlepszy przepis na jagodzianki, pełne jagód, przygotowane na bazie mojego ulubionego ciasta drożdżowego. To chyba moje ulubione drożdżówki, lubię je posypane cukrem pudrem i najlepiej jeszcze lekko ciepłe. Łasuchy mogą jagodzianki polukrować, choć wydaje mi się, że sam cukier puder wystarczy.

Przygotowanie jagodzianek jest bardzo proste, poza sezonem na jagody możecie je nadziać dowolnie, ale latem koniecznie wykorzystajcie jagody. Tym z Was, którzy mają utrudniony dostęp do jagód, podpowiem, że borówki amerykańskie również sprawdzą się tu idealnie, przy okazji polecam też pierogi z borówkami, smakują niemal identycznie jak jagodowe, a może i lepiej?

Zachęcam Was do upieczenia jagodzianek i koniecznie pochwalcie się zdjęciami, smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Na początku wszystkie składniki wrzucam do miski, drożdże suche wrzucam bezpośrednio, a drożdże świeże najpierw rozpuszczam w mleku i taką mieszankę dodaję do reszty składników.

Krok 2. Ciasto dokładnie wyrabiam ok. 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne. Umieszczam w misce i zostawiam do wyrastania na ok. 1 godzinę, aż podwoi objętość.

Krok 3. Ciasto musi podwoić objętość.

Krok 4. Dzielę na 8–10 części, każdy kawałek rozpłaszczam, nakładam dużo jagód, dodaję cukier i zlepiam brzegi, tworząc sakiewkę, nadaję jej lekko owalny kształt.

Krok 5. Układam łączeniem do dołu na papierze do pieczenia i zostawiam na 40–60 minut, by podrosły.

Krok 6. Ładnie wyrośnięte jagodzianki smaruję rozkłóconym jajkiem i wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika (dowolne ustawienia) na ok. 14–17 minut, powinny się zrumienić, zezłocić, czas uzależniony jest od wielkości bułeczek. Po przestudzeniu pudruję. Smacznego.

Jagodzianki
Jagodzianki
Jagodzianki
Jagodzianki
Jagodzianki
Jagodzianki
12 lipca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.