Przepis na pyszną jaglaną tartę warzywną bezglutenową, wegańską, chrupiącą. Ostatnio dość często przygotowuję takie tarty wytrawne, bo tarty uwielbiam, ale ponieważ unikam mąki jasnej to stawiam na kasze. Spód z kaszy jaglanej dopracowałam idealnie, jest świetny, jaglana tarta jest chrupiąca, delikatna.
Ten przepis na jaglaną tartę z warzywami to taki przepis baza, możesz zmieniać warzywa, dodatki, ale wiem, że gdy zrobisz dokładnie jak podaję dzisiaj to najesz się i będziesz zadowolony.
Osoby, które wcale nie unikają glutenu również będą zadowolone z tej tarty (ba niewtajemniczeni wcale nie będą podejrzewać, że to zdrowsza wersja – nie wiem jak u Ciebie, ale ja znam kilka osób, które zdrowsze uważają za gorsze, zupełnie niesłusznie :)). Ja przygotowałam ją między innymi na spotkanie „pod chmurką”, byłam zaskoczona w jakim tempie zniknęła ta tarta, a gdy dopowiadałam, że jest bezglutenowa, jaglana to cieszyła się jeszcze większą popularnością.
Jaglana tarta z warzywami, bezglutenowa, wegańskaJeśli ktoś szuka przepisu na TĘ tartę z szabrowania na polu państwa Majlertów to to jest właśnie TEN przepis :)
Czas i porcje:
Liczba porcji: forma 27-28 cm
Czas: 1 godzina
Składniki:
spód:
180 g kaszy jaglanej + 380 ml wody
1/2 szklanki orzechów nerkowców
1 łyżka zmielonego siemienia lnianego
1/2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
2-3 łyżki mąki kukurydzianej lub innej bezglutenowej (np. jaglanej)
szczypta soli
wierzch sos:
130 g mąki z ciecierzycy
260 ml wody
2 łyżka oliwy
1 łyżeczka soli lub wedle uznania
1 łyżeczka oregano
1/2 łyżeczka słodkiej papryki
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia bezglutenowego
wierzch warzywa:
2 pomidory (lub jeden b. duży, fajne są podłużne, bo dają ładniejsze plasterki)
2 cebule
1 papryka
4 łyżki kukurydzy (opcjonalnie)
szczypior do podania
Moje porady:
ważny jest sposób gotowania kaszy, zwróć na to uwagę w punkcie 1.
Przepis krok po kroku:
Krok 1. Kaszę przelewam wrzątkiem, a potem wkładam do garnka, zalewam wodą (na 180 g kaszy te 380 ml wody) dodaję szczyptę soli i gotuję aż kasza wciągnie wodę. Gdy jest jej mało lepiej wyłącz gaz i daj jej dojść aby się nie przypaliła. Orzechy nerkowca zalewam wrzątkiem i odstawiam na 20 minut. Potem odcedzam i miksuję blenderem lub malakserem.
Krok 2. Dodaję przestudzoną kaszą jaglaną, pozostałe składniki spodu i wszystko siekam w malakserze. Jeśli nie masz malaksera to połowę kaszy zmiksuj blenderem i połącz z resztą. Jeśli Twój blender jest słaby to na etapie gotowania, kiedy jest jeszcze woda, zblenduj trochę kaszę.
Krok 3. Ciasto powinno być zwarte w kulę, czasem jak kasza jest zbyt krótko gotowana to jest bardziej "rozlazłe", ale też wyjdzie. Formę warto posmarować lub psiknąć tłuszczem np. oliwą.
Krok 4. Wilgotnymi dłońmi (inaczej się klei) wyklejam formę.
Krok 5. Wstawiam do nagrzanego do 200C piekarnika i piekę 15 minut aż się zrumieni.
Krok 6. Na taki podpieczony spód nakładam dodatki.
Krok 7. Mąkę z ciecierzycy mieszam z wodą, oliwą i przyprawami.
Krok 8. Wylewam na spód i układam pokrojone na plasterki (a paprykę w kostkę) warzywa. Piekę 40 minut w 180C aż się zrumienią warzywa (jeśli masz inne warzywa, bo tak wolisz, np. jarmuż to lepiej piec ciut krócej). Podaję ze szczypiorem.
Jaglana tarta z warzywamiJaglana tarta z warzywamiJaglana tarta z warzywami