Idealna rolada – jak zrobić

Dzisiaj krótki poradnik na temat przygotowania idealnej rolady. W komentarzach często piszecie o różnych problemach z roladami, postanowiłam zebrać na wszystkie odpowiedź w jednym miejscu. Mam nadzieję, że pomoże Wam to przygotować idealną roladę.

Rolada to świetne ciasto – na stole zawsze robi furorę, a wierzcie mi, naprawdę nie jest trudna.

Połowa sukcesu idealnej rolady to dobry biszkopt. I tu polecam najlepszy biszkopt na rolady, czyli przepis, który wypracowałam, ulepszając swoje wypieki. Możecie też spróbować drugiego, jak przy roladzie-makowcu. Mój bazowy przepis uważam za bardzo dobry, do ciasta możecie dodawać różne dodatki, jak kakao czy zieloną herbatę, i w ten sposób je urozmaicać. Pamiętajcie tylko, że jeśli dodajecie kakao, to czas pieczenia trzeba skrócić o 2 minuty.

I tu dochodzimy do sedna. Biszkopt na roladę nie może być pieczony za długo. W moim przepisie ten czas to 17 minut, jeśli zwiększycie formę, to będzie to 12 minut. Jeśli będziecie piec za długo, to potem biszkopt może popękać.

Biszkopt należy rolować delikatnie póki jest gorący, a krem nakładamy po całkowitym wystudzeniu (to ważne, szczególnie przy bitej śmietanie, która pod wpływem ciepła mogłaby oklapnąć).

Jeśli chodzi o krem, może to być budyń zmiksowany z kostką masła (obydwa w temperaturze pokojowej – polecam też krem podobny jak do karpatki) albo bita śmietana. Możecie też bitą śmietanę usztywnić żelatyną. Tu polecam roladę zieloną, którą właśnie tak napełniłam.

A jeśli zdarzy Wam się, że biszkopt pęknie z wierzchu, to oprószcie go kakao, cukrem pudrem albo udekorujcie bitą śmietaną, możecie też pokroić i podać już w kawałkach. Zapewniam, że goście będą zachwyceni.

Tutaj znajdziecie więcej sprawdzonych przepisów na rolady.

15 lipca 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.