Homar – jak jeść homara

Zobacz jak jeść homara, od czego zacząć, jakie części homara są jadalne, które są najsmaczniejsze. Homara możesz przygotować w domu, a możesz wybrać w restauracji, tak czy tak w poradniku zobaczysz krok po kroku, jak jeść.

Jak kupić homara?

Jest kilka rodzajów homarów. Jeśli ma kolor oliwkowo-zielony i duże szczypce to jest to ceniony homar amerykański. Po ugotowaniu homar jest czerwony! Jeśli zatem kupujesz mrożonego, wstępnie obgotowanego to będzie właśnie czerwony. Za to homar europejski jest trochę mniejszy i zabarwiony bardziej na niebiesko-brązowo.

Zwróć uwagę czy homar ma certyfikat MSC. MSC to certyfikat zrównoważonego połowu, wybierając ryby, owoce morza z tym znakiem wspierasz zasoby mórz i oceanów, bo połów pochodzi z przyjaznych środowisku, zrównoważonych połowów.

Zobacz jak gotować homara (dokładny poradnik), w wielkim skrócie: nie gotuj za długo!!! Wystarczy 5 minut, zarówno w garnku jak i w parowarze.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Najpierw oddziel sprawnym ruchem ogon od korpusu.

Krok 2. Zauważysz, że ogon będzie zagięty. Na zdjęciu widać również czerwoną ikrę, która jest również rarytasem. Czerwona ikra jest u osobników żeńskich, a u męskich jest homarowa wątróbka, kremowo-zielona, dość intensywna.

Krok 3. Teraz oddziel szczypce, ruchem "odkręcającym".

Krok 4. Tak samo oddziel we wszystkich stawach.

Krok 5. Mięso możesz wypchnąć lub wyjąć widelczykiem.

Krok 6. A szczypce najlepiej potraktować specjalnymi szczypcami.

Krok 7. Wyglądają jak większy dziadek do orzechów, łatwiej będzie wyjąć mięso ze środka, a jest go tam sporo.

Krok 8. Widelczykiem wyjmij mięso.

Krok 9. Ogon musisz rozgiąć.

Krok 10. I ostrożnie ostrym nożem naciąć w połowie. Uważaj by nóż Ci się nie ześlizgnął, zacznij od połowy i delikatnie natnij.

Krok 11. Teraz dłońmi rozszerz, mięso w zasadzie samo wyskoczy.

Krok 12. Przepłucz, wyjmij żyłkę (taka ciemna - poznasz) i możesz jeść. Możesz skropić cytryną, polać masłem. Z mniejszych elementów możesz mięso wysysać.

20 marca 2017 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.