Zobacz jak jeść homara, od czego zacząć, jakie części homara są jadalne, które są najsmaczniejsze. Homara możesz przygotować w domu, a możesz wybrać w restauracji, tak czy tak w poradniku zobaczysz krok po kroku, jak jeść.
Jak kupić homara?
Jest kilka rodzajów homarów. Jeśli ma kolor oliwkowo-zielony i duże szczypce to jest to ceniony homar amerykański. Po ugotowaniu homar jest czerwony! Jeśli zatem kupujesz mrożonego, wstępnie obgotowanego to będzie właśnie czerwony. Za to homar europejski jest trochę mniejszy i zabarwiony bardziej na niebiesko-brązowo.
Zwróć uwagę czy homar ma certyfikat MSC. MSC to certyfikat zrównoważonego połowu, wybierając ryby, owoce morza z tym znakiem wspierasz zasoby mórz i oceanów, bo połów pochodzi z przyjaznych środowisku, zrównoważonych połowów.
na pewno przyda Ci się zestaw o taki, lub cienki widelczyk i… dziadek do orzechów :)
Homara możesz teraz kupić w jednym z dyskontów (ok. 40 zł), warto zerknąć, jest to okazja by spróbować czegoś nowego
Wybierając homara czy ryby pamiętaj o certyfikacie MSC, ten niewielki znaczek sugeruje, że ryby, owoce morza pochodzą ze zrównoważonych połowów, czyli w mniejszym stopniu wpływa na ekosystem. Warto o to dbać.
Przepis krok po kroku:
Krok 1. Najpierw oddziel sprawnym ruchem ogon od korpusu.
Krok 2. Zauważysz, że ogon będzie zagięty. Na zdjęciu widać również czerwoną ikrę, która jest również rarytasem. Czerwona ikra jest u osobników żeńskich, a u męskich jest homarowa wątróbka, kremowo-zielona, dość intensywna.
Krok 3. Teraz oddziel szczypce, ruchem "odkręcającym".
Krok 4. Tak samo oddziel we wszystkich stawach.
Krok 5. Mięso możesz wypchnąć lub wyjąć widelczykiem.
Krok 6. A szczypce najlepiej potraktować specjalnymi szczypcami.
Krok 7. Wyglądają jak większy dziadek do orzechów, łatwiej będzie wyjąć mięso ze środka, a jest go tam sporo.
Krok 8. Widelczykiem wyjmij mięso.
Krok 9. Ogon musisz rozgiąć.
Krok 10. I ostrożnie ostrym nożem naciąć w połowie. Uważaj by nóż Ci się nie ześlizgnął, zacznij od połowy i delikatnie natnij.
Krok 11. Teraz dłońmi rozszerz, mięso w zasadzie samo wyskoczy.
Krok 12. Przepłucz, wyjmij żyłkę (taka ciemna - poznasz) i możesz jeść. Możesz skropić cytryną, polać masłem. Z mniejszych elementów możesz mięso wysysać.