Hałuszki podlaskie

Hałuszki z okolic Białowieży to zupełnie inne hałuszki niż podhalańskie. Dzisiaj pokażę wam te pierwsze, w dodatku hałuszki podlaskie podam na słodko w formie deseru. W oryginale hałuszki to takie kluseczki ziemniaczane (przypominające kopytka), które wypieka się w piecu. Ale można w restauracjach dostać również smażone kluseczki, które smakują pysznie!

Hałuszki można podawać z sosem grzybowym albo tak, jak ja na słodko. Na słodko pasuje tutaj śmietana lub jogurt naturalny. Ja wybrałam jogurt naturalny Zott i całość posypałam cukrem pudrem. W smaku są wyśmienite.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Ziemniaki gotuję, studzę i mielę w maszynce. Dodaję mąkę, jajko i sól.

Krok 2. Mieszam, a potem przekładam na blat i wyrabiam. Uwaga ciasto się klei, warto ręce obsypać mąką i wyrabiać szybko.

Krok 3. Dzielę na 2-3 fragmenty i na omączonym blacie formuję wałeczek. Wycinam pod skosem kluseczki.

Krok 4. Układam na papierze posmarowanym olejem i każdą sztukę też smaruję olejem. Piekę ok 30 minut w 180C. Do zrumieniania. Podaję z jogurtem naturalnym i cukrem pudrem.

Hałuszki podlaskie
Hałuszki podlaskie
Hałuszki podlaskie
Hałuszki podlaskie
9 września 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.