Gotuję z Grzegorzem Kazubskim wołowinę i ją solę!

Lubicie wołowinę? Jadacie? Wiecie, że statyczny Polak zjada rocznie ok. 2 kg wołowiny? Tylko! Czemu tak się dzieje? Pewnie głównie dlatego, że wołowina jest droga, mięso na steki, argentyńska wołowina kosztuje sporo, a polska? W większości to wołowina mleczna, taka, która nam się potem kojarzy z twardą i mało smaczną. Ale w sklepach można już kupić wołowinę QMP, polską wołowinę, która jest naprawdę dobra. Krucha, delikatna. O wołowinie opowiada Grzegorz Kazubski, z którym gotowałam sam na sam kilka dań z wołowiny.

Grzegorz Kazubski to Manager Centrum HoReCa w Makro, zapalony miłośnik BBQ, wielbiciel wołowiny, kucharz, który naprawdę zaraża miłością do gotowania, a wszystkie dania, które razem przygotowaliśmy, są (w sumie były) obłędne. Na które danie chcielibyście zobaczyć przepis najpierw?

To jak to jest z tą wołowiną?

Wystarczy zmienić swoje nastawienie do wołowiny. Pierwsza myśl: najlepsza jest polędwica, ale droga, to nie kupuję. Stop. Sięgajcie po inne fragmenty wołowiny z certyfikatem QMP, podpowiem Wam kilka świetnych pomysłów na obiad, a Wy nie bójcie się eksperymentować. Karkówka, szponder, łata, a nawet żebra wołowe! To jest pyszne i znacznie tańsze od polędwicy. Co Wy na to?

Wołowina QMP – o co chodzi?

QMP (Quality Meat Program) to system certyfikacji mięsa wołowego. Wołowina QMP pozyskiwana jest ze specjalnie wyselekcjonowanych ras bydła, hodowanych z myślą o mięsie, a nie mleku. To mięso jest kruche i delikatne. Wybierając mięso z certyfikatem QMP, macie gwarancję, że wołowina pochodzi wyłącznie od zaufanych dostawców, a cała droga, jaką mięso przebyło „od zagrody do widelca”, jest łatwa do prześledzenia.

Gotowałam z Grzegorzem Kazubskim wołowinę…

a dokładniej przygotowaliśmy wspólnie kilka dań, a przepisami podzielę się z Wami. Co chcielibyście zobaczyć najpierw?

  • Hamburgery z karkówki
  • Żebra wołowe
  • Steki z polskiej wołowiny
  • Zupę gulaszową
  • Danie z woka z warzywami i wołowiną

Wszystkie danie były fantastyczne, w każdym wołowina wychodzi miękka i pyszna. Ja mam swoich faworytów wśród tych dań. Zaskoczyły mnie żebra. Zawsze sięgałam po żeberka wieprzowe, a tu wołowina. Mięso jest miekkie, soczyste, a żebra wołowe okazały się fantastycznym daniem! Smakowało mi też bardzo kolorowe danie z woka, istna bomba smakowa!

Co Wy chcielibyście zobaczyć w pierwszej kolejności?

Wołowinę można solić!

I na koniec mój ulubiony temat. :) Czy wołowinę solić? Tak! Pewnie każdy z Was słyszał, by wołowiny nie solić, bo będzie twarda, bo guma, bo coś… Ale czy nie soląc, dostaniecie smaczne danie? Tak naprawdę? Razem z Grzegorzem Kazubskim zachęcam Was do solenia. Boicie się? Dodajcie prócz soli odrobinę cukru, przyspieszy proces karmelizacji, a jednocześnie mięso będzie miało smak. Nie bójcie się eksperymentować, spróbujcie dodać sól do hamburgerów i porównajcie smak. Sami oceńcie, zanim powtórzycie mity. Solimy wołowinę – tak!

I kilka zdjęć z naszego wspólnego gotowania.

* Dziękuję Makro za udostępnienie kuchni pokazowej oraz zapewnienie wszystkich produktów, w tym pysznej, kruchej wołowiny QMP. Dziękuję za przemiłe spotkanie.

Gotuję z Grzegorzem Kazubskim wołowinę
Gotuję z Grzegorzem Kazubskim wołowinę
Przygotowujemy kolorowe danie z woka
Przygotowujemy kolorowe danie z woka
Mieszamy mięso na hamburgery
Mieszamy mięso na hamburgery
Czekamy aż zupa gulaszowa będzie gotowa (jak tam pieknie pachniało!)
Czekamy, aż zupa gulaszowa będzie gotowa (jak tam pięknie pachniało!)
Kolorowe danie z woka
Kolorowe danie z woka
Hamburger
Hamburger
Żebra wołowe
Żebra wołowe
Zupa gulaszowa z zacierkami
Zupa gulaszowa z zacierkami
Steki z polskiej wołowiny QMP
Steki z polskiej wołowiny QMP
10 czerwca 2013 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.