Golonka pieczona idealna

Przepis na klasyczną pieczoną golonkę, taką swojską, domową dobrą golonkę. Golonka pieczona idealna jest delikatna, mięso miękkie. W rodzinie mam kilku wielbicieli golonki i staram się przygotować im taki specjał jaki lubią. Ma być smacznie, golonka powinna być miękka, nie gumiasta, delikatna, ale o wyrazistym smaku.

Ta najlepiej podobno smakuje z dobrym chrzanem, a golonka z tego przepisu to taka klasyczna, tradycyjna golonka.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Golonkę zalewam wodą i dodaję wszystkie przyprawy, gotuję na niewielkim ogniu ok. 2 godzin, w razie potrzeby dodaję wody. Po 1 godzinie dodaję warzywa. Wywar z gotowania możesz wykorzystać do krupniku. Ugotowaną golonkę odstawiam by chwilę przestygła.

Krok 2. Z podanych składników robię marynatę i wszystko dokładnie mieszam.

Krok 3. Skórę mięsa nacinam w kostkę i taką marynatą dokładnie nacieram mięso, na dno naczynie wlewam resztę marynaty i wodę. Wstawiam całość do piekarnika nagrzanego do 180C, piekę 2 godziny. Początkowo pod przykryciem, po ok. 80 minutach odkrywam, obracam i piekę bez przykrycia (możesz w trakcie jeszcze obrócić) aby była rumiana z zewnątrz i lekko chrupiąca.

Golonka
Golonka
Golonka
Golonka
24 listopada 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.