Gefilte fish

Rodzaj pulpecików rybnych, czyli gefilte fish, specjał kuchni żydowskiej. Pyszne pulpeciki z różnych rodzajów ryb, gotowane w wywarze warzywnym, podane z sosem chrzanowym. Bardzo dobre danie i, co ważne, proste do przygotowania. Tutaj w wersji koszernej z mąką macową.

Gefilte fish poznałam na warsztatach kuchni żydowskiej, naprawdę szalenie mi przypadły do gustu, dlatego dzisiaj i Was zachęcam do zrobienia ich. Polecam. A jak zostanie Wam ryby, to może skusicie się na rybny pasztet? Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od zmielenia ryby lub drobnego posiekania jej. Mielę w maszynce lub blenderem. Dodaję też cebulę startą na tarce lub bardzo drobno posiekaną.

Krok 2. Masę kruszę w ściereczce na mąkę.

Krok 3. Dodaję do ryby, doprawiam i dodaję żółtka, mieszam, jak gęste, to wlewam wodę, ale stopniowo! Wstawiam do lodówki na godzinę, by maca wchłonęła wilgoć.

Krok 4. W tym czasie gotuję bulion warzywny, doprawiam solą i pieprzem, i gotuję.

Krok 5. Białka ubijam na pianę, dodaję do ryby, musi być gęsta!

Krok 6. Wyjmuję warzywa z wywaru, ustawiam, by się gotował. Smaruję ręce olejem i formuję kulki. Uwaga, masa musi być gęsta, jeśli będzie luźna, to kulki w wywarze się rozpadną, musi być ścisła, a uformowane kulki nie mogą się rozpadać. Gotuję kilka minut od wypłynięcia na powierzchnię. Podaję z sosem chrzanowym i marchewką pokrojoną ukośnie. Smacznego.

Gefilte fish
Gefilte fish
23 grudnia 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.