Fougasse

Pyszny, liściasty, cienki chlebek, do którego zrobienia zbierałam się już dawno. Fougasse to pieczywo typowe dla rejonu Prowansji, ale znajdziecie też jego wariacje w innych częściach kraju. Zresztą w pewien sposób przypomina też włoską focaccię. Fougasse jest to chlebek, najczęściej w kształcie liścia, idealny do podjadania. Oprószony ziołami prowansalskimi, często z dodatkami.

W mojej dzisiejszej wersji, prócz ziół, dodałam też oliwki i uważam to za rewelacyjne połączenie. Dawno małe chlebki nie znikały z koszyka tak szybko, jak fougasse. Są pyszne. Musicie je zrobić. :) Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Przygotowanie zaczynam od wymieszania drożdży z cukrem i odrobiną wody. Potem wsypuję mąkę, dodaję pozostałą część wody, przygotowane drożdże, oliwę i sól. Mieszam.

Krok 2. Po wymieszaniu przekładam na blat i zagniatam.

Krok 3. Po wyrobieniu wkładam do miski, aby wyrosło.

Krok 4. Po godzinie powinno powiększyć dwukrotnie swoją objętość.

Krok 5. Dzielę na mniejsze części.

Krok 6. Formuję liście. Odstawiam na 10 minut.

Krok 7. Smaruję oliwą, posypuję ziołami prowansalskimi, układam oliwki. Wstawiam do nagrzanego do 220°C piekarnika i piekę 10–15 minut. Pyszne i na ciepło, i na zimno. Smacznego.

Fougasse
Fougasse
25 sierpnia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.