Farinata

Farinata czy Faina to rodzaj włoskiego chleba bezglutenowego, farinata wypiekana jest z mąki z ciecierzycy, ma lekko orzechowy smak, jest dość płaska. Świetnie sprawdzi się jako zamiennik chleba. Farinata znaczy tyle co z  „mąki”, bywają odmiany wypiekane z mąki pszennej, ale większość wypieka się właśnie z mąki z ciecierzycy. W Genui spotkasz raczej wypiek faina, czyli ten sam, ale pod ciut inną nazwą.

Za to w Nicei pokazywaną już socca, a w Toskanii chlebek cecina (od torta di ceci – z ciecierzycy). Ten, który dzisiaj wam prezentuje odróżnia od socca dodatek przypraw, dzięki czemu cały wypiek jest bardziej aromatyczny. Rozmaryn, oregano i pieprz dodają fajnego smaku takiemu bezglutenowego wypiekowi.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Mieszam składniki, jednak część przypraw zostawiam by posypać z wierzchu :)

Krok 2. Odstawiam ciasto na minimum 20 minut, potem wylewam do nasmarowanej tłuszczem formy np. na tartę ok. 28 cm. Z wierzchu posypuje przyprawami i wstawiam do nagrzanego do 250C piekarnika. Piekę ok. 15-17 minut aż się zrumieni.

Krok 3. U mnie zawsze lekko odchodzi od brzegów i się rumieni, to znak, że już. Kroję i gotowe, smacznego.

Farinata
Farinata
23 października 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.