Drożdżowe rogaliki

Bez względu na porę roku, z przyjemnością przygotowuję drożdżowe rogaliki. Latem proponuję je z owocami, np. drożdżowe rogaliki z wiśniami, za to zimą musicie przygotować świąteczne rogaliki z makiem. Rogaliki z tego przepisu zawsze wychodzą, nawet jeśli podczas przygotowywania wyda Wam się, że katastrofa jest już blisko, to one i tak po upieczeniu będą pyszne i ładne. Naprawdę!

Drożdżowe rogaliki są miękkie, nie dodaję zbyt dużo drożdży, dzięki czemu są słodkie, ale nie mają drożdżowego posmaku. Rogaliki możecie polać lukrem lub udekorować cukrem pudrem czy kruszonką. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Drożdże świeże rozpuszczam w mleku, drożdże suszone nie muszą być rozrabiane, więc wystarczy je wrzucić do miski. Wszystkie składniki wrzucam do miski i mieszam.

Krok 2. Wyrabiam ciasto drożdżowe przez ok. 10 minut, aż będzie elastyczne.

Krok 3. Odstawiam ciasto do wyrastania, powinno podwoić objętość, czas to ok. 1 godziny.

Krok 4. Dzielę na 2 części i każdą cześć wałkuję na okrąg. Dzielę na 8 kawałków.

Krok 5. Układam wydrylowane wiśnie lub inne owoce. Dodaję trochę cukru.

Krok 6. Zwijam, gdyby się gdzieś przerwały od mokrych owoców, to oprószam mąką i brzydszą stroną układam do spodu, po upieczeniu się zasklepi. Odstawiam na 15–20 minut, by podrosły.

Krok 7. Rogaliki smaruję roztrzepanym jajkiem, wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika na ok. 12–15 minut, aż się zrumienią, zdejmuję wystudzone. Ustawienia piekarnika nie mają tu znaczenia. Przed podaniem posypuję pudrem. Smacznego.

Rogaliki drożdżowe z wiśniami
Rogaliki drożdżowe z wiśniami
Rogaliki drożdżowe z wiśniami
Rogaliki drożdżowe z wiśniami
14 lipca 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.