Drożdżowa rolada z jagodami

Dla wielbicieli strucli makowej i jagodzianek przygotowałam przepis na drożdżową roladę z jagodami. To smaczne ciasto, które w środku jest pełne jagodowego nadzienia, za to przygotowanie na pewno przypomni Wam zwijanie ciasta świątecznego. Drożdżową roladę z jagodami możecie też oczywiście przygotować w wersji z innymi owocami, np. borówkami czy malinami.

Ciasto świetnie się sprawdza przy większej liczbie gości, kiedy tradycyjne jagodzianki mogłoby być niepodzielne, tutaj wystarczy całość pokroić na kawałki. Z wierzchu roladę z jagodami możecie polać lukrem lub posypać cukrem pudrem. Smacznego.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Zaczynam od ciasta drożdżowego. Drożdże świeże rozpuszczam w mleku, suszone dodaję bezpośrednio do pozostałych składników. Wszystkie składniki umieszczam w misce i mieszam.

Krok 2. Wyrabiam dokładnie ciasto drożdżowe ok. 10 minut, aż będzie elastyczne i gładkie. Wyrabiając, nie dodawajcie zbyt wiele mąki, aby nie było twarde.

Krok 3. Zostawiam ciasto do wyrastania, aby podwoiło swoją objętość. Orientacyjny czas to 1 godzina.

Krok 4. Wałkuję ciasto na prostokąt, kładę jagody, obsypuję cukrem i zwijam.

Krok 5. Wkładam do formy z kominem i zlepiam brzegi. Jeśli nie macie formy z kominem, to do środka włóżcie małe naczynko żaroodporne, jak na zdjęciu. Odstawiam na 30–40 minut, by podrosło.

Krok 6. Smaruję rozkłóconym jajkiem i wstawiam do nagrzanego do 180°C piekarnika. Czas pieczenia to ok. 40–45 minut, sprawdzam patyczkiem. Po wystudzeniu lukruję lub posypuję cukrem pudrem. Smacznego.

Rolada drożdżowa z jagodami
Rolada drożdżowa z jagodami
14 sierpnia 2012 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.