Drobiowa szynka z szynkowara

Przepis na domową szynkę z szynkowara, czyli pomysł na zdrowszą wędlinę domową, bez zbędnych dodatków. Tego typu szynkę drobiową przygotowuję dzieciakom na kanapki. Zrobienie jej w szynkowarze nie wymaga wiele pracy, jedynie zaplanowania, bo dobrze, gdy mięso chwilę odstoi.

Szynkowar zażyczyłam sobie na urodziny, głównie ze względu na dzieci, by móc im przygotować dobre domowe wędliny, szynki i inne cuda, które będą smaczne i bez dodatków. Przepis na dzisiejszą drobiową szynkę to taki przepis podstawowy, jest delikatna, ładnie kroi się na plasterki, dobra dla dzieci, dla dorosłych pewnie musi zostać wzbogacona chociażby dodatkiem musztardy :)

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Mięso rozdrabniam na małe kawałki, nie mielę, ale bardzo, bardzo drobno kroję. Dodaję przyprawy i wodę.

Krok 2. Zagniatam hakami lub dłońmi ok. 10 minut

Krok 3. I taką masę przekładam do szynkowara.

Krok 4. Zamykam, zaciskam szynkowar z redukcją i odstawiam na 48 h do lodówki.

Krok 5. Wstawiam do wody i podgrzewam, temperatura wody to ok. 75-80C i nie można jej przekroczyć. U mnie aby ją utrzymać wystarczyło ustawić garnek z wodą na najmniejszym palniku na minimalnym ogniu. W ten sposób duszę szynkę ok. 2 godzin. Zlewam potem wodę i studzę szynkowar pod wodą, a potem wsadzam do lodówki na 12 godzin (np. całą noc), a następnie wyjmuję z szynkowara i kroję.

Szynka z szynkowara
Szynka z szynkowara
Szynka z szynkowara
Szynka z szynkowara
16 grudnia 2016 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.