Donaty, czyli oponki

Pewnie część z Was lepiej kojarzy je jako amerykańskie donuts, a reszta jako oponki czy pączki z dziurką. Bez względu na nazwę, to takie pączki lukrowane, w kształcie apetycznej oponki. Amerykańskie są często fantazyjnie ozdobione dużą warstwą lukru lub czekoladą. Są słodkie i równie słodko wyglądają na talerzu.

Przygotowanie oponek jest podobne jak pączków. Ja zrobiłam z ciasta drożdżowego na bazie samych żółtek, dzięki temu moje donaty wyszły bardzo lekkie i delikatne. Są wręcz tak lekkie, że przenosząc je wyrośnięte do smażenia, można lekko zniekształcić. Ale i tak wychodzą puszyste i smaczne. Polecam.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Żółtka ucieram z cukrem na kogel, a jedną łyżeczkę cukru dodaję do drożdży, a także odrobinę mleka i je rozpuszczam.

Krok 2. Wszystkie składniki umieszczam w misce i mieszam.

Krok 3. Przekładam na blat i wyrabiam. Wyrobione wkładam do miski na 1 godzinę do wyrastania w nieprzewiewnym miejscu.

Krok 4. Wyrośnięte ciasto dzielę na części.

Krok 5. Formuję kulki, w każdej robię dziurkę i tworzę oponki. Możecie też rozwałkować i wycinać szklanką kółka, a kieliszkiem dziurki. Układam do wyrastania na ok. 30–40 minut.

Krok 6. Wyrośnięte ostrożnie przenoszę do smażenia.

Krok 7. Partiami smażę na głębokim oleju rozgrzanym do 170°C–180°C, aż będą rumiane z obydwu stron. Przekładam na papier.

Krok 8. Mieszam cukier puder z wodą i polewam oponki, dekoruję kolorową posypką. Oponki możecie też polać czekoladą. Smacznego.

Donaty, czyli oponki
Donaty, czyli oponki
26 stycznia 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.