Domowy cukier waniliowy

Uwielbiam zapach wanilii, zawsze kojarzy mi się ze świętami i najlepszym sernikiem. :) Przygotowanie domowego cukru waniliowego jest bardzo proste, a co więcej, możecie go przygotować naprawdę sporo i przechowywać w szczelnym słoiczku.

W sklepach sprzedawany jest popularny cukier wanilinowy, ale to nie jest cukier z wanilią tylko waniliną, czyli cukier aromatyzowany. Na szczęście można kupić już cukier waniliowy, czyli taki z dodatkiem wanilii, różnica cenowa jest niewielka, więc warto poszukać… lub zrobić samodzielnie w domu, korzystając z dzisiejszego przepisu. Cukier waniliowy ma piękny aromat, a wypieki i desery z takim dodatkiem są bardzo smaczne. Dlatego zamiast korzystać z aromatów, kupcie lub zróbcie prawdziwy cukier z ziarnami wanilii, a jeśli macie ochotę na wyjątkowy zapach i dodatkowy aromat, to dodajcie jeszcze owoc kardamonu. Super!

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Rozcinam laskę wanilii i wyskrobuję nożem ziarenka.

Krok 2. Do naczynia wkładam cukier, dodaję wanilię i ewentualnie roztarty kardamon i mieszam, aż waniliowe drobinki (ziarenka są wilgotne, więc mogą się sklejać) będą wymieszane z cukrem. Zamykam i gotowe. :) Do środka słoika wrzucam też strąki wanilii dla dodatkowego aromatu.

Zwykły cukier i cukier waniliowy (ciemniejszy od wanilii)
Zwykły cukier i cukier waniliowy (ciemniejszy od wanilii)
22 listopada 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.