Domowa jarzynka

Przepis na przyprawę uniwersalną, taką domową jarzynkę, która podkreśli smak każdej zupy, sosu, mięsa itd. Przyprawa jarzynka jest bez sztucznych, chemicznych dodatków, są tu tylko suszone warzywa i różne drobne przyprawy i zioła. Sklepowe mieszanki są dodatkowo wzbogacane glutaminianem sodu lub innymi niepotrzebnymi dodatkami, a Wy możecie przygotować domowy, zdrowy odpowiednik. Co ważne, pracy nie ma przy tym tak dużo, a przyprawa jest naprawdę wydajna. Ja przygotowałam ją z warzyw, które sama ususzyłam, ale jeśli nie macie suszarki czy piekarnika, to możecie skorzystać z suszu sklepowego (można kupić woreczki suszonych warzyw w większych marketach lub na targu).

Swoją domową jarzynkę doprawcie wedle potrzeby, ja wybrałam wariant najbardziej uniwersalny, ale jeśli macie ochotę, to dodajcie curry, więcej czosnku czy sporo ostrej papryki. :) Polecam.

Przepis krok po kroku:

Krok 1. Obrane warzywa ścieram na tarce o średnich oczkach (raczej większych niż mniejszych).

Krok 2. Rozkładam je na papierze do pieczenia, dodaję również troszkę porwanych ziół. Wstawiam całość do nagrzanego do 60–90°C piekarnika i suszę ok. 2–4 godzin. Zaglądam co jakiś czas i mieszam warzywa, sprawdzając, czy są już suche. Czas suszenia zależy od wielkości i ilości warzyw.

Krok 3. Większe przyprawy rozdrabniam w moździerzu, dodaję do tego warzywa i również rozcieram, a na koniec drobne przyprawy i sól, i mieszam wszystko. Przekładam do woreczka i gotowe. Do dań dodaję ok. 1 łyżeczki lub do smaku.

Domowa jarzynka
Domowa jarzynka
2 listopada 2011 r.

Paulina Stępień. Dietetyk, królowa lunchboksów, rowerzystka, kamper, mama3. Pokazuję jak żyć lepiej, jeść zdrowiej i widzieć pozytywymój Instagram.